WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

13.10.2019 5:05

E-recepty nie takie straszne

Od jakiegoś czasu spotykamy się z pojęciem e-recepty. Jak każda nowość, i ta wzbudza w nas zainteresowanie, a także obawę jak sobie poradzimy z tym nowym systemem w służbie zdrowia.

 

E-recepty stanowią cyfrową wersje dotychczasowych recept papierowych. Tak jak e-zwolnienia, czy e-skierowania, są częścią centralnego systemu informatycznego udostępnionego w ramach projektu „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analiz i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych” (system P1). W systemie P1 będą się znajdowały informacje o zdarzeniach medycznych wszystkich obywateli Polski – niezależnie od płatnika oraz obywateli Unii Europejskiej i innych krajów, którzy skorzystają ze świadczeń zdrowotnych w Polsce. Projekt jest współfinansowany z funduszy unijnych.

Głównym celem wprowadzenia e-recepty jest ułatwienie realizacji recept, ograniczenie błędów oraz eliminacja problemu nieczytelnych i fałszywych recept. E-recepta zaczęła obowiązywać od początku 2019 r. Nie oznacza to jednak, że każdy lekarz wystawia już e-receptę – nie wszystkie placówki medyczne wdrożyły nowy system. Mają na to czas do końca 2019 r. Od 1 stycznia 2020 r recepty będą obowiązkowo wystawiane w postaci elektronicznej.

Jednak funkcjonowanie e-recept nie oznacza, że papierowe recepty szybko znikną z gabinetów lekarskich. Pacjent w dalszym ciągu będzie otrzymywał wydruk recepty w wersji papierowej. Będą na nim widniały wszystkie informacje potrzebne do jej zrealizowania, w tym kod dostępowy. Nie będzie na niej natomiast pieczątki ani podpisu lekarza. E-recepta będzie także dostępna w wersji mobilnej – w formie wiadomości e-mail lub SMS. W aptece wystarczy okazać taką receptę, aby ją zrealizować. Pacjent może także zdecydować się na założenie internetowego konta pacjenta w serwisie Ministerstwa Zdrowia (musi posiadać profil zaufany), dzięki czemu wydruk recepty nie będzie potrzebny. Wówczas w przychodni otrzyma jedynie kod dostępu, a w aptece będzie musiał podać także numer PESEL. Na elektronicznym koncie pacjenta znajdą się informacje dotyczące lekarza, który wydał dany lek, sposobu dawkowania leku oraz jego cena.

Czyli w skrócie: lekarz wystawia i cyfrowo podpisuje e-receptę, otrzymujemy wydruk lub e-receptę drogą elektroniczną, jako e-mail albo SMS z 4 – cyfrowym kodem, w aptece farmaceuta skanuje kod na wydruku lub z telefonu pacjenta, co umożliwia pobranie recepty elektronicznej i wydanie leków pacjentowi.

Zaletą e-recepty jest również to, że będzie możliwość wykupienia każdego leku z recepty w innej aptece, bez konieczności otrzymywania odpisu recepty. Także to, że pacjent nie będzie musiał przyjść do apteki osobiście, aby odebrać lek. Leki może wykupić dowolna osoba, która posiada nasz numer PESEL. E-receptę może obecnie wystawić lekarz w gabinecie, ale wkrótce również na wizytach domowych, korzystając z urządzenia mobilnego, na przykład smartfona.

Pacjent ma też możliwość częściowej realizacji e-recepty. 7 września tego roku weszła w życie ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowie. Na jej podstawie lekarz może przepisać na jednej recepcie leki na cały rok, a pacjent nie musi się spieszyć z jej realizacją. Jeśli na recepcie wypisanych jest kilka opakowań leku, to można wykupić tylko jedno opakowanie, a resztę recepty zrealizować przy kolejnej wizycie w aptece (opcja „częściowej realizacji” recepty). Nowością jest też to, że pielęgniarka będzie mogła wypisywać recepty na 180 dni. Będzie mogła także zaordynować środki antykoncepcyjne, ale w ramach kontynuacji zalecenia lekarskiego.

Nieco inne zasady dotyczą recept na środki odurzające i substancje psychotropowe, które zainteresowany może wykupić w ciągu 30 dni. Nowe przepisy przewidują, że jeśli pacjent nie przyjdzie z taką receptą do apteki w ciągu miesiąca, aptekarz powinien ją zrealizować z wyłączeniem dni stosowania, które już upłynęły, licząc je od daty wystawienia recepty, albo naniesionej na dokumencie daty realizacji „od dnia”.

 

Na podstawie dostępnych materiałów oraz treści stosownych ustaw.

eska


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl