WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

09.10.2019 6:34

Społecznicy myślami w roku 2020. Kolejny nabór wniosków

Społecznicy ciężko pracują i już szykują wnioski na ciekawe działania, które będą realizowane w przyszłym roku. Kolejny nabór w marszałkowskim programie rusza 14 października 2019 r. To szansa na dofinansowanie zarówno mniejszych projektów (Mikrodotacje), jak i Regionalnych Inicjatyw Obywatelskich. Przewidziana kwota wsparcia w tym rozdaniu to aż 1,9 mln zł.

 

Program Społecznik realizowany jest w województwie zachodniopomorskim od roku 2017. Dzięki niemu organizacje pozarządowe i, co szczególnie ważne, grupy nieformalne, mogą starać się o dofinansowanie swoich projektów. A wachlarz społecznikowskich działań jest szeroki. W regionie odbywają się ciekawe spotkania edukacyjne np. w zakresie opieki nad zwierzętami czy nauki historii. Można uczestniczyć w inscenizacjach czy festiwalach średniowiecznych, ale też nie brakuje happeningów, wydarzeń kulturalnych, powstaje książka kucharska. Do tej pory Społecznicy zorganizowali blisko 2 tys. takich akcji.

  Cenne działania Społeczników widoczne są w całym regionie, wystarczy tylko rozejrzeć się. Przygotowaliśmy program tak, by pieniądze trafiały do wszystkich zaangażowanych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z każdego powiatu i gminy Pomorza Zachodniego. Cieszę się, że z roku na rok zainteresowanie programem jest coraz większe, a Społecznicy udowadniają, że nie brakuje im pomysłów. I z roku na rok zaskakują nas. Brawo dla was – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

  Program Społecznik 2019-2021, podobnie jak w poprzednich edycjach, jest podzielony dwa filary – Mikrodotacje (do 4 tys. zł) oraz Regionalne Inicjatywy Obywatelskie (do 10 tys. zł), które wybierane są przez mieszkańców w internetowym głosowaniu.

  W danym roku kalendarzowym Społecznicy mogą pozyskać wsparcie na minimum 500 pomysłów realizowanych w ramach Mikrodotacji oraz minimum 100 Regionalnych Inicjatyw Obywatelskich. Łącznie na ten cel Województwo Zachodniopomorskie przeznacza 3 mln zł.

  Kolejny nabór wniosków na działania realizowane w dwóch filarach startuje 14 października i potrwa do 4 listopada 2019 r. Społecznicy będą starać się o dofinansowanie projektów, realizowanych od 1 lutego do 31 lipca 2020 r. Już dziś pracownicy Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego zachęcają do zapoznania się ze zaktualizowanymi dokumentami konkursowymi.

  Wsłuchując  się w głosy Społeczników  i oceniając przebieg tegorocznych naborów, przygotowaliśmy zaktualizowane dokumenty projektowe, a w nich m.in. uszczegółowiliśmy zapisy dotyczących kosztów osobowych, zaktualizowaliśmy  minimalną liczbę  głosów w Regionalnych Inicjatywach Obywatelskich czy wprowadziliśmy definicję zaangażowania społecznego – wyjaśnia marszałek Olgierd Geblewicz.

  Wszystkie potrzebne Społecznikom dokumenty dostępne są na stronie Wydziału Współpracy Społecznej w zakładce Program Społecznik (www.wws.wzp.pl/program-spolecznik) oraz na stronie operatora programu. Funkcję tę pełni Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. (www.karrsa.pl). Można także bezpośrednio kontaktować się z lokalnymi animatorami (http://www.wws.wzp.pl/program-spolecznik/zespol-programu-spolecznik-na-lata-2019-2021).

  Społecznicy o swoich działaniach informują m.in. w mediach społecznościowych na profilu Programu Społecznik. Posługują sie też takimi odnośnikami (hasztagami): #PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik, #społecznik, #KARR.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl