WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

11.09.2019 6:38

Środowiskowy przekręt zyskuje status legalności?

Pisaliśmy niedawno o posadowionych w Świnoujściu przez szczecińską firmę Baltchem dwóch zewnętrznych paliwowych zbiornikach, na terenie dawnej firmy Porta Petrol, które wybudowano niezgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i obowiazującymi przepisami. Nie tylko naszym zdaniem takim środowiskowym przekrętem powinna się zdecydowanie zająć prokuratura. Teraz jednak po kuriozalnej decyzji większości, czyli 12 świnoujskich radnych podjętej na sesji nadzwyczajnej 9 września br. w sprawie rozszerzenia granic świnoujskiego portu traci to w znacznej mierze sens, bowiem także ten teren ze zbiornikami został po wniosku ministra ujety w nowych granicach świnoujskiego portu.

 Poniedziałkowa kuriozalna  decyzja 12 świnoujskich radnych nazywana przez jej autorów "salomonową", a polegajaca na niewydawaniu opinii w sprawie rozszerzenia granic świnoujskiego portu po wniosku w tej sprawie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródladowej ma daleko idące skutki. Ci  ludzie być może o konsekwencjach nie myśleli, bowiem niektórzy wydawali się zagubieni, a może jednak mieli pełną świadomości  i zagłosowali z pełną premedytacją. Takie nie podjęcie opinii w świetle  przepisów Rady Ministrów oznacza ni mniej ni wiecej tyle, że po upływie oznaczonego przez ministra czasu (w tym przypadku 14 dni, czyli do 10 września br.) takie stanowisko jest traktowane jako cicha zgoda, czyli pozytywne zaopiniowanie ministerialnego wniosku. Granice świnoujskiego portu po takiej decyzji większości 12 radnych można już zatem uznać za rozszerzone. To zaś m.in. oznacza, że zgodnie z wnioskiem ministra Marka Gróbarczyka w granicach portu teraz znalazła się także działka o której pisaliśmy w art. pt. Środowiskowy przekręt", czyli zbiorniki Baltchemu.

 Przypomnijmy, że rzecz dotyczy działki nr 209/2 przy ul, Karsiborskiej 35, obok nabrzeża 87 i nieopodal świnoujskiej oczyszczalni ścieków. Przed laty funkcjonowała tam firma Porta Petrol z 11 zbiornikami podziemnymi na olej napędowy (o łącznej pojemności 72.960 m3), Po zmianach właścicielem jest Baltchem S.A Zakłady Chemiczne w Szczecinie. Właśnie ta firma po uzyskaniu w świnoujskim Urzędzie Miasta niezgodnej z przepisami  decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, orzekającej brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i otrzymaniu pozwolenia na budowę od wojewody szczecińskiego wybudowała dodatkowo na tej działce w 2019 r  dwa naziemne zbiorniki na 36 tys m3 (jeden na 22 tys m3, a drugi na 14 tys m3). O zdanie na ten temat bynajmniej nie zapytano świnoujskich radnych, choć budowa była niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Po decyzji radnych dotyczącej granic portu sprawa ta wydaje się już być klarowna, bo teren będzie definitywnie wyłączony z jurysdykcji miasta i podlega już innym przepisom. Zatem także złożona  w tej sprawie interpelacja radnego Stanisława Bartkowiaka opierająca się o nasz artykuł i wynikające z niego wywody w zasadzie obecnie traci głębszy sens.

Dodajmy jeszcze, że z tego co nam nieoficjalnie wiadomo współwłaścicielem firmy Baltchem jest członek rodziny prominentnego polityka PiS.

 Więcej w papierowym wydaniu gazety.

 

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl