WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

03.03.2010 11:00

Oświadczenie w dziedzinie medycyny ratunkowej

Oświadczenie konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej prof. Cezarego Pakulskiego oraz pełnomocnika wojewody ds. ratownictwa medycznego Marcina Podgórskiego. Wojewoda planuje, organizuje, koordynuje system oraz nadzoruje działanie systemu całego Państwowego Ratownictwa Medycznego na terenie województwa (Marszałek jako organ założycielski sprawuje nadzór nad WSPR). W przypadku Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego wojewoda nadzoruje tylko realizację umowy na zadania zespołów ratownictwa medycznego.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w sierpniu 2009 r. wytyczne Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Kardiologii jednoznacznie określające grupy chorych, którzy powinni być transportowani bezpośrednio do ośrodków kardiologii interwencyjnej. Na obszarze funkcjonowania WSPR zalecenie powyższe nie jest realizowane.

Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym w przypadku osoby w stanie określonego zagrożenia zdrowotnego konieczny jest transport do ośrodka wyspecjalizowanego lub, gdy tak zadecyduje lekarz karetki - osoba taka powinna być transportowana bezpośrednio do wskazanego szpitala.

Od 1 stycznia 2010 na terenie województwa działa 7 szpitalnych oddziałów ratunkowych, w tym 3 na terenie Szczecina. Do końca 2010 r. planowanych jest otworzenie kolejnych dwóch SOR-ów (Goleniów i Stargard Szczeciński).

O wyborze szpitala decyduje lekarz z zespołu ratownictwa medycznego. Jeżeli do chorego trafia zespół podstawowy (czyli bez lekarza), wówczas ratownik medyczny może zasięgnąć telefonicznej opinii lekarza zatrudnionego przez pogotowie ratunkowe. Szpital, do którego ma nastąpić transport wskazuje dyspozytor medyczny (czyli pracownik pogotowia). W razie wątpliwości dyspozytor może konsultować swoją decyzję z lekarzem koordynatorem ratownictwa medycznego zatrudnionym przez Wojewodę na Wojewódzkim Stanowisku Koordynacji Ratownictwa Medycznego w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej (ul. Firlika w Szczecinie) na całodobowym dyżurze. Lekarz koordynator dysponuje również wiedzą na temat dostępnych na terenie województwa sił i środków ratownictwa medycznego (czyli: ilości wolnych miejsc w szpitalach, dostępu do specjalistycznego sprzętu).

W zaleceniach pokontrolnych wojewody (kwiecień 2009 r.) znalazło się sformułowanie nakazujące oddzielenie transportu komercyjnego opierającego się na karetkach systemu od świadczeń ratowniczych. WSPR związku z tymi zaleceniami podpisało nowe umowy dot. transportu ze szpitalami – określają one możliwość transportu chorych tylko w stronę Szczecina. Wojewoda wydał wówczas zarządzenie wprowadzające „Procedurę na ratunek”. Procedura miała wyeliminować niebezpieczeństwo zagrożenia zdrowia i życia ciężko chorych, które wprost wynikało z nowych zasad transportu Na podstawie procedury na ratunek szpital może zgłosić lekarzowi koordynatorowi konieczność transportu medycznego z jednego szpitala do drugiego za darmo i nie traktuje tej usługi jako transportu komercyjnego.

W tym roku stawki za dobogotowość zespołów ratownictwa medycznego wynoszą dla zespołu podstawowego – 2.868,75 zł., dla specjalistycznego – 3.825,- zł. (łącznie blisko 94 mln ). W związku ze znacznym wzrostem stawek za dobogotowość zespołów medycznych (w roku 2006 były to 52 mln) nie ma konieczności szukania przez dyrekcję stacji dodatkowych źródeł zarobkowania, a całość otrzymanych środków finansowych winna być przeznaczona w 100 % na podnoszenie jakości usług medycznych w zakresie ratowania życia ludzkiego - podstawowego zadania pogotowia.

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie

ul. Wały Chrobrego 4, 70 – 502 Szczecin

tel. 091 4303 315, 091 43-42-413, fax. 091 43-30-250,

e-mail: wojewoda@szczecin.uw.gov.pl

 

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl