WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

09.09.2019 8:29

Sesja nadzwyczajna ….w sprawie przyszłości Świnoujścia

Dzisiaj o godzinie 16.00 odbędzie się sesja nadzwyczajna Rady Miasta Świnoujście w sprawie zaopiniowania przez radnych projektu zmian granic portu morskiego w Świnoujściu . Wniosek w tej sprawie zgłosił Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Zmiany w perspektywie dotyczę planów związanych z zamiarem budowy na Warszowie terminalu kontenerowego na 1,5 mln TEU

 

     To już drugie podejście do zmian granic świnoujskiego portu, Poprzednia propozycja zmian w atmosferze skandalu została wycofana przez prezydenta Świnoujścia. Teraz bez obiecanego przez prezydenta przeprowadzenia referendum wśród mieszkańców, ale za to po uchwaleniu specustawy granice mają być wbrew zadeklarowanemu sprzeciwu części mieszkańców zmienione pod kątem budowy terminalu kontenerowego, wątpliwego z punktu widzenia ekonomii, ochrony środowiska i bezpieczeństwa. Dwa przygotowane projekty uchwał w tej sprawie zakładają pozytywne lub negatywne zaopiniowanie nowych granic portu.

    Dzisiejsza decyzja radnych stanowić będzie o przyszłości miasta Świnoujście. Podjęcie pozytywnej uchwały świnoujskich radnych i akceptacja zmiany granic portu oznacza zgodę na budowę terminalu i jednoczesne zastopowanie możliwości rozwojowych miasta na prawobrzeżu, a to obecnie jedyna perspektywa dla Świnoujścia. W naszej opinii radni powinni na ten temat głosować imiennie tak aby było wiadomo kto przesądził o przyszłości miasta.

      Sprawa ewentualnej budowy terminalu kontenerowego na obszarach Natura 2000 jest po petycji Stowarzyszenia Prawobrzeże nadal otwarta w Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego, która czeka teraz na odpowiedź w tej sprawie ze strony polskiej.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl