WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

07.09.2019 5:40

W tempie o nowych granicach portu

W poniedziałek 9 września o godzinie 16.00 odbędzie się sesja nadzwyczajna Rady Miasta Świnoujście. Jak bumerang powróci na nią sprawa zaopiniowania przez radnych projektu zmian granic portu morskiego w Świnoujściu w dwóch wersjach. Wniosek w tej sprawie zgłosił Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej a dotyczę one planów związanych z zamiarem budowy terminalu kontenerowego na Warszowie.

 

To już drugie podejście do zmian granic świnoujskiego portu, Poprzednia propozycja zmian w atmosferze skandalu została wycofana przez prezydenta Świnoujścia. Teraz bez obiecanego przez prezydenta przeprowadzenia referendum wśród mieszkańców, ale za to po uchwaleniu specustawy granice mają być wbrew zadeklarowanej części mieszkańców zmienione pod kątem wątpliwego z punktu widzenia ekonomii, ochrony środowiska i bezpieczeństwa budowy terminalu kontenerowego. Dwa przygotowane projekty uchwał w tej sprawie zakładają pozytywne lub negatywne zaopiniowanie nowych granic portu.

Warto przypomnieć, że sprawa ewentualnej budowy terminalu kontenerowego na obszarach Natura 2000 jest nadal otwarta w Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego, która czeka teraz na odpowiedź w tej sprawie ze strony polskiej.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl