WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

06.09.2019 8:21

Sesyjne zmiany w budżecie

W czasie sesji Rady Miasta Świnoujście w dniu 29 sierpnia radni dokonali zmian w tegorocznym budżecie. Tak jak informowaliśmy już w poprzednim wydaniu gazety największe wrażenie przy zmianach budżetu zrobiły zmniejszenia wydatków ujęte jako „aktualizacja wydatków na zadania i inwestycje” i łącznie wynoszące aż minus 77 894 680,00 zł .

 

Najwięcej kontrowersji przy owej aktualizacji wywołały wydatki na „Budowę infrastruktury związanej z modernizacją węzła przesiadkowego kolejowo-promowo-autobusowego w Świnoujściu”, które w związku z ograniczeniem zakresu realizacji zmniejszono o kwotę 16,13 mln zł. Zmniejszenie zakresu to rezygnacja z budowy parkingu wielopoziomowego i poprzestanie jedynie na parkingu naziemnym oraz rezygnacja póki co z kładki nad torami. Pozostanie w planach jeszcze modernizacja dworca autobusowego. Parking i modernizacja dworca ma kosztować ok. 15 mln zł, a na zadanie jest przewidziane dofinansowanie zewnętrzne rzędu 9 mln zł. Taka zmiana zakresu to zdaniem części radnych nader poważne zmiany. Radna Joanna Agatowska zwróciła uwagę na potrzebę wybudowania tam jednak garażowca. Wniosła o rewizje stanowiska w tej sprawie. Uznała, że parkingi buforowe są najważniejsze choćby dla osób dojeżdżających z zewnątrz do pracy do Świnoujścia. Wsparł to także radny Jan Borowski. Jednak zastępca prezydenta Barbara Michalska stwierdziła tylko, ze potrzebne jest obecnie szerokie spojrzenie jakie są faktyczne potrzeby.

Przy tych tak drastycznych zmianach radny Stanisław Bartkowiak zwrócił uwagę na to, iż inwestycje nie mają odpowiedniego przygotowania dokumentacji lub jest ona zła i stąd te konsekwencje w postaci dokonywanych zmian budżetu..

- Krótko mówiąc schodzimy na ziemię z tej wydmuszki . Miałem wątpliwości co do tego budżetu od samego początku – stwierdził Bartkowiak.

- Boli mnie mowa o wydmuszce , bo to zależy też od rynku, od wykonawców. Założenie planistyczne było realne – broniła poprzednich planów B. Michalska.

- Mnie też boli pani prezydent. Powinien być załącznik do uchwały budżetowej bardziej szczegółowo uzasadniający zmiany – ripostował Bartkowiak.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl