WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

12.08.2019 8:46

Halo! Czy ktoś to ogarnia?

Remonty świnoujskich ulic to jakiś nieustający kabaret, przyprawiający jednak tych, którzy przy nich mieszkają o łzawy zawrót głowy. Trwające bez końca prace, przekraczające terminy, aneksy do umów, niedostrzeżone błędy w projektowaniu ...i wartkim strumieniem płynące do kieszeni wykonawców coraz większe pieniądze. Już nawet z bólem wielkim zakończone inwestycje jak np. ul. Markiewicza są w chwilę po zakończeniu poddawane pracom naprawczy,. Jednym słowem horror. Pozostaje zapytać retorycznie czy ktoś to w ogóle ogarnia?

 

Trudno zająć się wszystkimi licznymi remontami więc może dwa sztandarowe przykłady ul. Toruńska i Bat. Chłopskich.
Przebudowę tej pierwszej prowadzi firma EUROVIA (ta, która nadal remontuje ul. Batalionów Chłopskich i wykonywała słynny już mini -parking na ul. Uzdrowiskowej). Umowę podpisano 5.12.2018 r. i miała zakończyć po 7 miesiącach. Trwa nadal, a aneksem termin przesunięto do 16 sierpnia 2019 r. Koszt przebudowy tej ulicy to obecnie 7. 218.120,54 zł. brutto (pierwotnie 6,39 mln zł). Część inwestycji realizował też świnoujski ZWiK, ale zakończył już swój zakres inwestycyjny Wpadką tej inwestycji jest fakt, że w kwietniu nagle stwierdzono, że nie zaprojektowano na ul. Toruńskiej.....odwodnienia ulicy. Innymi słowy jednej z najważniejszych zakresów, które robi się przy tego typu przebudowie. Czyli przeprowadzono przetarg, podpisano umowę, rozpoczęto realizację i w trakcie doszukano się kardynalnego błędu Konsekwencją tego było podpisanie aneksu , na dokumentach w tej sprawie widać ręcznie dokonywane dopiski . Amatorszczyzna , która dodatkowo kosztuje blisko 826 tys zł.
W nieskończoność przesuwa się także remont kilkusetmetrowej ulicy Batalionów Chłopskich (przy przedszkolu) . Z aneksu wynika, że póki co, to miasto dopłaca nadal do tego remontu. Wynika to z faktu, że „ktoś” w cyt: " opracowanej w międzyczasie dokumentacji projektowej" wskazał zmiany zakresu robót branży drogowej, oraz zmienił lokalizację wpustów deszczowych. I to wszystko za cenę 120.503,69 zł. Brutto. Tak więc całkowity obecny koszt przebudowy tej niewielkiej uliczki, trwający już o kilka miesięcy za długo (pierwotny termin 31.05.19) wyniesie bagatela 2.243.015,82 zł. Brutto.

I tak oto przebudowa wyspiarskiego miasta trwa pod czujnym, „gospodarskim” okiem Prezydenta Miasta Świnoujście Janusza Żmurkiewicza i jego pierwszego zastępcy Barbary Michalskiej.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl