WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

Hanna Banaszak

10.08.2019 5:38

5. Grechuta Festival — Świnoujście 2019: dzień piąty, ostatni (5/5)

W dwóch świnoujskich galeriach – Galerii Art. oraz Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej ms44 można oglądać towarzyszące festiwalowi wystawy, nawiązujące oczywiście do krakowskiej atmosfery. W pierwszej z nich – „Wyspy wieczorne”, czyli malarstwo i rysunki Erny Rosenstein. Artystka była wizjonerką i wierzyła, że spojrzenie w głąb siebie jest istotniejsze od śledzenia rzeczywistości.  Podobnie świat postrzegał Marek Grechuta, filtrując rzeczywistość która go otaczała przez własną wrażliwość. 

 

Drugą z wystaw – „Portret, w duchu, krakowski” tworzą fotografie Zofii Rydet. Grechuta dostrzegał piękno w przemijaniu, w wyjątkowości każdego mijającego dnia, widząc w nim obraz całego wszechświata. I ślad życia, każdego poszczególnego człowieka. Podobnie opisywała rzeczywistość mistrzyni fotografii, Zofia Rydet. Na wystawie prezentowane są z cykli „Nieskończoność dalekich dróg”, „Świat uczuć i wyobraźni” oraz „Czas przemijania“.

  W samo południe z wieży Kościoła Marcina Lutra po raz ostatni zabrzmi Hejnał Mariacki. To symbolicznie „ukrakowienie” nadbałtyckiego Świnoujścia. Hejnał na cztery strony świata wykona Przemysław Lewandowski.

  Popołudnie należeć będzie do Jarka Wista – artysty, który śpiewa tak, jak niewielu potrafi i to, o czym wielu zapomina. Jest jednym z najlepszych wokalistów swingowych, wprowadził na scenę zapomniany już retro-pop, przypominając to, co w muzyce najważniejsze i najlepsze. Koncert rozpocznie się o godzinie 16.00 w Muszli Koncertowej przy Promenadzie. Wstęp wolny.

  Jan Kanty Pawluśkiewicz jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny z wokalistą Markiem Grechutą.
Jest autorem muzyki wielu znanych piosenek z Jego repertuaru, czasem również sam śpiewa. W dorobku artysty ważne miejsce zajmuje także komponowanie muzyki filmowej i teatralnej.  W repertuarze koncertu „Muzyka filmowa i niefilmowa”, obok utworów Marka Grechuty, zabrzmią także między innymi: suita instrumentalna „Papusza” (z filmu o tym samym tytule), „Ritmo Carnavale” z „Wodzireja”, czy „Vilma” z „Małej Vilmy”. Obok Mistrza Jana (czy Kantego) w koncercie wystąpią Hanna Banaszak, Marta Honzatko, oraz Maciej Lipina. Towarzyszyć im będzie zespół muzyczny, złożony z członków legendarnej ANAWY, pod kierownictwem Pawła Piątka.  Zapraszamy do Sali Teatralnej MDK o godzinie 18.00. Bilety kosztują 40 zł. 

Zbigniew Wodecki wraz z Markiem Grechutą współtworzyli słynny Kabaret Anawa. W pierwszym składzie zespołu wokalistą był Marek Grechuta, a Zbigniew Wodecki grał na skrzypcach. Dziś obu wybitnych artystów nie ma już z nami. Ale obaj pozostawali niezapomnianą spuściznę, która po wszech czasy wyznaczać będzie muzyczne piękno i doskonałość…

  Finałem  5. Grechuta Festival – Świnoujście 2019 będzie wyjątkowy multimedialny koncert poświęcony pamięci Zbigniewa Wodeckiego. Ideą koncertu jest spotkanie wykonawców i publiczności nie tylko z muzyką patrona wydarzenia, ale i z nim samym, gdyż widowisko oprawione jest wyjątkowymi materiałami archiwalnymi. Podczas koncertu nie zabraknie najpiękniejszych duetów, wielkich przebojów z ogromnego i różnorodnego repertuaru Wodeckiego. A na scenie pojawią się:   Alicja Majewska, Kasia Cerekwicka, Ewa Uryga, Jacek Wójcicki, Jacek Kotlarski, Włodzimierz Korcz, oraz Orkiestra pod dyrekcją Tomasza Szymusia. Koncert „Tribute to Zbigniew Wodecki” odbędzie się o godzinie 20.30 w Amfiteatrze im. Marka Grechuty. Bilety w cenie 40 zł do nabycia on-line (www.kupbilecik) oraz w kasach MDK, także bezpośrednio przed wydarzeniem.

  Festiwal jest finansowany przez Miasto Świnoujście.

Organizatorem Festiwalu jest Miejski Dom Kultury w Świnoujściu.

Partnerem organizacyjnym jest Fundacja „Korowód” im. Marka Grechuty w Krakowie.

Danuta Grechuta - Opiekun artystyczna Grechuta Festival


Partner Festiwalu jest PKO Bank Polski

Sponsorem Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020

  10 SIERPNIA 2019 | SOBOTA
12.00
| Punkt widokowy kościoła Marcina Lutra – Cafe Wieża 
                              Hejnał mariacki

16.00
| Muszla Koncertowa | wstęp wolny
                              Koncert Jarka Wista z zespołem
18.00 | Sala Teatralna MDK | bilety: 40 zł
                              Jan Kanty Pawluśkiewicz: Muzyka „Filmowa i Niefilmowa”
                              Wykonawcy: Hanna Banaszak, Marta Honzatko, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Maciej Lipina,
                             
zespół byłych muzyków legendarnej ANAWY pod kierownictwem Pawła Piątka
20.30 | Amfiteatr im. Marka Grechuty | bilety: 40 zł
                              Koncert „Tribute to Zbigniew Wodecki”
                              Wykonawcy: Alicja Majewska, Kasia Cerekwicka, Ewa Uryga, Jacek Wójcicki,
                              Włodzimierz Korcz, Jacek Kotlarski oraz orkiestra pod Dyrekcją Tomasza Szymusia.

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl