WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

XXI  ŚWINOUJSKIE  WIECZORY  ORGANOWE

07.07.2019 5:28

XXI ŚWINOUJSKIE WIECZORY ORGANOWE

KONCERT W GALERII MISTRZÓW - ORGANY I SOPRAN - Sacrum i profanum

W pierwszy, lipcowy piątek (05.07) Festiwal po raz pierwszy gościł znakomitych artystów. Na organach z 1027 roku grał mistrz Mariusz RYŚ, który oprócz organowej gry solowej akompaniował Małgorzacie LASOCIE – sopran.

 

Tym razem nie zabrakło muzyki Johanna Sebastiana BACHA, bo koncert rozpoczął Mariusz Ryś Preludium i fugą h-moll tego kompozytora, wydobywając w Preludium całe bogactwo dźwięków świnoujskiego instrumentu i z pasją, po mistrzowsku zagrane. Fuga spokojniejsza, melodyjna, w finale radosna. To był Bach, jakiego lubimy słuchać.

Następnie słuchano trzech Pieśni biblijnych op.99 Antonina DWORZAKA; Hospodin jest mój pastyrz, Popatrziż na mne a smiłuj se oraz Boże! Boże! Piseń novou, zaśpiewanych kryształowym sopranem przez Małgorzatę Lasotę przy delikatnym organowym akompaniamencie M.Rysia.

Ponownie słuchano solowej gry organowej w popularnej melodii szwedzkiej „Nenia Wermlandica” w opracowaniu na organy Larsa EGEBJERA.

Pewnym zaskoczeniem dla publiczności był utwór Tantum ergo Cezara FRANCKA - spodziewano się kolejnego utworu organowego - który cudownie zaśpiewała M. Lasota. Były też pieśni polskich kompozytorów; Feliksa RĄCZKOWSKIEGO Duszo Chrystusowa oraz Stanisława KWIATKOWSKIEGO Modlitwa. Obie uduchowione i niezwykle pięknie, wzruszająco zaśpiewane, z perfekcyjną trudną sztuką akompaniamentu M. Rysia długo oklaskiwane.

I znów zabrzmiały organy w 3-ch częściach VII Sonaty op.127 Josefa RHEINBERGERA. Porywająco zagrane Prelude, Andante spokojne z melodyjnym tematem, a Finał pełen pasji. Wszystko w mistrzowskiej technice gry i wirtuozerii Mariusza Rysia.

Koncert kończyła pieśń Gioacchino ROSSINIEGO O salutaris Hostia w wykonaniu M.Lasoty, której akompaniował M. Ryś. A kiedy artyści zeszli z chóru publiczność długo brawami dziękowała za muzyczny koncertowy wieczór pięknej muzyki w mistrzowskim wykonaniu.

 

M.P.,foto J.P.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl