WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

To już w piątek 14 bm.

12.06.2019 5:42

To już w piątek 14 bm.

INAUGURACJA XXI MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU ŚWINOUJSKIE WIECZORY ORGANOWE

Kiedy wiosna zbliża się do końca, a wieczory są coraz cieplejsze, miłośnicy koncertów organowych wyczekują świnoujskiego festiwalu w świątyni pw. Chrystusa Króla by wsłuchać się w dźwięki zabytkowych organów z 1927 roku i innych instrumentów. XXI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYCZNY – ŚWINOUJSKIE WIECZORY ORGANOWE – wiosna, lato 2019, organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia i Parafię pw. Chrystusa Króla, pod honorowym patronatem świnoujskiego prezydenta, rozpocznie się 14 czerwca i potrwa do 30 sierpnia. Festiwal uświetnią artyści z DANII, NIEMIEC, SZWECJI i POLSKI.

 

W koncercie inauguracyjnym 14 czerwca wystąpią;

Maciej WOTA - absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego. Ukończył też studia licencjackie na tymże Uniwersytecie w klasie organów prof. Jarosława Malanowicza, a obecnie jest studentem roku dyplomowego w klasie organów prof. A. Chorosińskiego. Uczestniczył w kursach mistrzowskich u wybitnych organistów. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych i organowych, m.in. I nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Antoninie i I nagrody Konkursu Organowego „Romuald Sroczyński in memoriam” w Poznaniu. W swym dorobku artystycznym ma wiele recitali organowych m.in. na 26 Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Legnicy i VII Międzynarodowym Forum Organowym w Warszawie. Koncertował w wielu krajach Europy, a także w Australii i USA. Od 2018r. jest asystentem w Katedrze Fortepianu Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie.

 

ARTI SENTEMO - KAMERALNA ORKIESTRA AKORDEONOWA z Radzynia Podlaskiego, która swoją działalność rozpoczęła w 2013 roku. 19-to osobowy skład orkiestry tworzą uczniowie i wychowankowie klasy akordeonu Zbigniewa CZURYŁO, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów instrumentalnych w grze solowej i kameralnej,. Swój dorobek artystyczny prezentowała na licznych festiwalach krajowych i międzynarodowych. Wspólnie realizowała koncerty z włoską orkiestrą „G.ROSSINI” na lubelszczyźnie w 2018r. W tym samym roku wzięła udział w projekcie artystycznym Czesława Mozila „Grajkowie przyszłości” nagrywając teledysk i piosenkę „Kaloryfer, który gra” wydany na płycie „A kiedyś to były święta”. Zagrała też koncert kolęd w Pałacu Prezydenckim w 2018r.

Pomysłodawcą i założycielem Kameralnej Orkiestry Akordeonowej ARTI SENTEMO oraz jej dyrygentem jest Zbigniew CZURYŁO – akordeonista, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie akordeonu prof. B. Dowlasza i Uniwersytetu M. Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wydz. Wychowanie Muzyczne oraz studiów podyplomowych z Zarządzania Placówkami Oświatowymi i Kulturalnymi Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim.

 

W programie koncertu wykonają utwory; W. A. MOZARTA, J.S. BACHA, A. CHACZATURIANA, Louisa VIERNE, W. KILARA, A. PIAZZOLLI i J. WOJTAROWICZA.

 

Koncerty w każdy piątek o godz. 19-tej – bilety do nabycia przed koncertem przy kościele lub wcześniej w kawiarni SONATA (vis a vis kościoła).

 

M.P.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl