WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

12.06.2019 5:31

Porady prawne

W dzisiejszym skomplikowanym świecie prawnym zamieszczamy kolejny już odcinek odpowiedzi przygotowanych przez prawników na pytania przesłane przez Internautów i Czytelników gazety.

 

Pytanie: Kupiłem samochód w Niemczech i nadal jeżdżę na niemieckich „blachach”. Auto tam jest jeszcze ubezpieczone. Jak długo mogę jeździć na takiej rejestracji, bo zauważyłem, że sporo osób w Świnoujściu od dawna jeździ na niemieckich tablicach i ich nie zmienia?

Zgodnie z obowiązującym prawem, samochód używany należy przerejestrować w ciągu 30 dni od dnia zakupu. We wskazanym okresie można korzystać z pojazdu, o ile ma wykupioną polisę OC. W świetle powyższego, należałoby więc taki samochód przerejestrować we wskazanym okresie.

 

Pytanie: Czy Urząd Skarbowy jest prawnie zobowiązany do wcześniejszego poinformowania jednoosobowej firmy o zamiarze przeprowadzenia kontroli, czy może to robić bez zapowiedzi?

Co do zasady jest tak, że US ma obowiązek zawiadomienia przedsiębiorcy o zamiarze przeprowadzenia kontroli, która może odbyć się nie wcześniej niż 7 dni przed doręczeniem zawiadomienia o kontroli i nie później niż 30 dni od doręczenia ww. zawiadomienia. Przepisy prawa dopuszczają jednak sytuacje, w których organ może dokonać kontroli bez uprzedniego zawiadomienia, tj. np.: przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia, przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego lub zabezpieczenia dowodów jego popełnienia. Jeżeli chodzi o te przypadki, gdy US nie ma obowiązku zawiadomienia o kontroli to odsyłamy do ustaw: Prawo przedsiębiorców i Ordynacja podatkowa.

Pytanie: Kolega pracuje na budowie i jego firma funduje im posiłki regeneracyjne. Mój pracodawca tego nie robi. Czy jest na to jakiś przepis?

Należy wskazać, że obowiązek zapewnienia posiłków pracowniczych zależy przede wszystkim od rodzaju, miejsca wykonywanej pracy oraz dodatkowych parametrów. Kwestię posiłków pracowniczych reguluje art. 232 Kodeksu pracy oraz przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Fakt, że pracuje Pan na budowie, podobnie jak kolega nie oznacza więc, że Pana pracodawca ma analogiczne obowiązki, jak w przypadku znajomego, gdyż decyduje o tym szereg czynników, które należy zweryfikować w odniesieniu do konkretnego miejsca pracy.

 

r. pr. Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

apl. r. Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl