WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

11.06.2019 8:37

Zalew słów przy minimum rzeczowości

W niedzielę 9 czerwca odbyła się pierwsza społeczna konsultacja dotycząca projektu budowy na Warszowie terminalu kontenerowego na 1.5 mln TEU. Ponad trzygodzinna konsultacja z udziałem około 70 osób została zorganizowana przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w sali teatralnej MDK. Spotkanie nie dało odpowiedzi na szereg konkretnych dociekań. Jego dominujący bohater ze strony ZMPSiŚ - Marek Trojnar żonglował wartkim potokiem słów nie odpowiadając na szereg pytań i odbiegając często od meritum. Zapowiedziano, że wkrótce będzie możliwość zadawania pytań w sprawie tego terminalu na portalu ZMPSiŚ, gdzie też pojawią się na nie odpowiedzi,

 

Spotkanie wykazało jednak niewielki poziom zainteresowania projektem budowy ze strony mieszkańców lewobrzeża. Być może mieszkającym na wyspie Uznam wydaje się, że to ich po prostu nie dotyczy. Nic bardziej mylnego, gdyż w przypadku podjęcia tej inwestycji NA ZAWSZE JUŻ ZMIENI SIĘ OBLICZE MIASTA. Świnoujście ściśnięte teraz na lewobrzeżu z brakiem miejsca na dalszą zabudowę utraci bowiem możliwość rozwoju w jedynym kierunku, czyli na prawobrzeżu. Z kolei prezentacja koncepcji budowy terminalu przebiegała pod hasłem „powstanie wtedy kiedy będzie inwestor, który zaangażuje się finansowo i będzie mu się to opłacało”. W pewnym zatem sensie to trochę pisanie palcem na wodzie pomimo informacji ze strony przedstawicieli ZMPSiŚ , że podpisano kilka listów intencyjnych z potencjalnymi inwestorami.

Na wstępie niedzielnych konsultacji zaprezentowano film o terminalu z dość tendencyjnymi wypowiedziami ludzi na temat budowy terminalu i rozwoju portu. Jak podkreślano film oglądają ludzie na całym świecie. Później szef Biura Strategii i Rozwoju ZMPSiŚ zaprezentował koncepcję budowy terminalu kontenerowego w kilku wariantach z preferowanym rozwiązaniem połączenia drogowego od węzła Łunowo. M. Trojnar dorzucił do tego nieco przekupnych „ paciorków”, dla społeczności w stylu przewidywanej budowy promenady na Warszowie, parkingu dla turystów i....stojaków rowerowych. Przekonywał też, że zatrudnienie w terminalu znajdzie od 600 do 1000 osób chociaż światowe przykłady tego typu funkcjonujących już terminali wskazują dożo mniejsze liczby.

Z sali padło wiele opinii w przeważającej mierze negatywnych, co Trojnar skwitował stwierdzeniem, że tego dnia na sali zebrali się wyłącznie przeciwnicy budowy terminalu. Zgłoszono wiele pytań, a odpowiedzi na nie były enigmatyczne i zbrakło rzeczowych konkretów. Przedstawiciele ZMPSiŚ zasłaniali się tym, że to jedynie koncepcja, a inwestor może ją w znacznym stopniu zmienić. Zebrani m.in. nie dowiedzieli się dlaczego mieszkańcy nie otrzymali deklarowanej choćby ze strony ZMPSiŚ analizy korzyści i strat dla miasta i jego mieszkańców wynikających z budowy terminalu. W czasie spotkania zebrani mieszkańcy przypomnieli zapowiedzi, że terminal gazowy miał być ostatnią wielką inwestycją przemysłową na Warszowie. M. Trojnar kontrował niezgodnie z prawdą, że nie było sprzeciwu mieszkańców co do tamtej budowy. Więcej w papierowym wydaniu gazety

Kolejne spotkanie konsultacyjne odbędzie się w najbliższą niedzielę 16 bm o godzinie 12.00 w sali filii MDK na Warszowie.

 

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl