WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

10.06.2019 13:05

IV Dzień św. Ottona w Lubinie

(Międzyzdroje, Lubin) Już po raz czwarty w sobotę 8 czerwca br. na terenie grodziska w Lubinie zapłonął symboliczny ogień ku czci św. Ottona, zwanego „Apostołem Pomorza”. Po mszy i wykładzie przez wiele godzin trwał w grodzisku tradycyjny już festyn rodzinny - Jarmark św. Ottona.

 

Biskup Otton z Bambergu na zaproszenie władcy polskiego, Bolesława Krzywoustego, przybył do Polski by prowadzić misję chrystianizacyjną wśród Słowian. Podczas pierwszej misji, która trwała w latach 1124 – 1125, dotarł do Lubina, gdzie ochrzcił zamieszkałą tam ludność. Tym samym Lubin w gminie Międzyzdroje stał się ważnym miejscem na mapie chrystianizacyjnej Pomorza Zachodniego, obok takich miejscowości jak: Szczecin, Kołobrzeg, Białogard, Kamień Pomorski, czy Pyrzyce.

Mszą św. w kościele pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej w Lubinie rozpoczęła się duchowa część sobotniej uroczystości. Po mszy św. prof. Stanisław Rosik z Uniwersytetu Wrocławskiego wygłosił wykład na temat: „Z Bambergu do Lubina. Apostolska peregrynacja św. Ottona na krańce świata”. Jego słuchacze mieli niebywałą okazję dowiedzieć się jak skutecznie biskup Otton z Bambergu prowadził swoją misję chrystianizacyjną i tak naprawdę na czym ona polegała.

Po tej pierwszej części świętowania od godziny 15.30 na terenie grodziska rozpoczął się jarmark św. Ottona, festyn rodzinny o charakterze historycznym. Były gry i zabawy dla dzieci, pokazy i warsztaty historyczne oraz kiełbaska z ogniska. Liczne stanowiska historyczne i rekonstruktorskie wprowadziły uczestników festynu w świat Słowian i kultury średniowiecza. Można było poznać techniki wyrobu zabawek średniowiecznych czy ręcznie robionych ze skóry butów, jak rybacy łowili ryby czy wyrabiali sieci. Warsztaty z haftu średniowiecznego, ówczesne wróżby zwane runami, to tylko niektóre z propozycji przygotowanych dla uczestników jarmarku. Było wesoło i rodzinnie, a zorganizowany bezpłatny dojazd z Międzyzdrojów pozwolił na przybycie na grodzisko także mieszkańców i turystów z Międzyzdrojów i okolic. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji wydarzenia. Przed nami w 2020 roku, jubileuszowy, V Dzień św. Ottona, na który zapraszamy Państwa już dzisiaj.

 

Anetta Czyżak UM Międzyzdroje / red.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl