WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

21.03.2019 9:33

Zieleń zdominowała debatę o turystyce

Świnoujska Organizacja Turystyczna była organizatorem debaty "Porozmawiajmy o turystyce". Debata z udziałem około 100 osób odbyla się 20 marca w hotelu Radisson Blu. Kilkugodzinne spotkanie z udziałem grona ekspertów i prelegentów praktycznie zdominowała wcale nie turystyka, ale zieleń w Świnoujściu, której traktowanie budzi szereg kontrowersji. Wycinki drzew i podejście do natury w mieście znalazło swoje szerokie odbicie w trakcie dyskusji, co u organizatorów wywołało reakcje w postaci zapowiedzi odrębnej debaty na temat zieleni w Świnoujściu. Wypada tylko powiedzieć - trzymamy za słowo!

        W gronie prelegentów i ekspertów występowali : architekt dr Helena Freino, architekt i pisarz Leszek Herman, architekt dr Tomasz Cykalewicz oraz architekt Joanna Smalc, zastępcy prezydenta Barbara Michalska i Pawel Sujka oraz dyrektor MDK Andrzej Pawełczyk. 

       W swoich wypowiedziach zarówno dr H. Freino jak i L.Herman wyrazili swoją krytyczną opinię dotyczącą niewłaściwego traktowania zieleni w mieście i nadmiernych jej wycinek. Dr Freino mówiła, że  zachowalaby zielone tereny wydmowe i że ubolewa nad  prowadzonym w Świniujścu wylesieniem i intensywna zabudową. Stwierdzila - ''Polską rządzą deweloperzy". Herman skrytykował także rozwijającą się teraz ponad miarę wysoką zabudowę hoteli i apartamentowców w Świnoujściu. W obronie nowych  inwestycji  i kierunku rozwoju miasta stanęli przedstawiciele świnoujskiego Urzędu Miasta argumentując, że co do zabudowy takie są plany miejscowego zagospodarowania przestrzennego przyjęte przez radnych i szeroko społecznie konsultowane.

        Jak zauważyła Michalska społeczność lokalna nie angażuje sie za bardzo w konsultacje, a później jest zaskoczona. Argumentowała, że młodzi chcą rozwoju i "city", a starsi oczekują spokoju, a jedno z drugim jest trudno pogodzić. W kwestii wycinki drzew w mieście podkreślała, że to sami mieszkańcy często dopominają się o wycinki bo np. spadające liście zaśmiecają teren albo korzenie niszczą groby na cmentarzu.

     Przygotowujący świnoujskie plany dr T. Cykalewicz mówił m.in., że w Świnoujściu, które jest specyficzne następuje kumulacja czynników naturalnych i cywilizacyjnych. Zwrócił uwagę, że Park Zdrojowy jest sztucznym tworem i został zalądowiony, tak jak i tereny na północ od Kapitanatu Portu. Zaznaczył, że turystyka w mieście  wypiera teraz uzdrowisko, a port i terminal LNG to atrakcje turystyczne. Trzeba, choć to trudne zachować balans w rozwoju miasta. Wyraził też opinię podobnie jak dr. Freino, że boi się terminalu kontenerowego, który będzie generowal zagrożenie dla miasta i turystyki. 

       Sporo miejsca poświęcono parkingom i tunelowi, który może spowodować jeszcze większy ruch samochodów. Rozmówcy mówili, że spore grono turystów oczekuje niemal możliwości wjazdu autem na plażę. Sygnalizowano, że idealnym rozwiazaniem jest szybka kolej i znakomite miejscowe połączenia komunikacyjne, teraz najczęściej mocno krytykowane. Po raz kolejny przedstawiciele władz miasta zapowiadali parkingi buforowe dla turystów. Dr Cykalewicz wspominał o planach kolejki magnetycznej, zaznaczając konieczność zmiany zwyczajów komunikacyjnych i przesiadanie się na rowery, co w Świnoujściu jest coraz czestsze. Dr Freino opowiadająca się  niezmiennie za zielonym miastem sugerowała z kolei wyłączenie ruchu aut z Dzielnicy Nadmorskiej zaznaczając, że takie rozwiazania są przyjęte w niektórych miastach w Szwajcarii.

      W trakcie dyskusji i zadawanych pytań wiele osob odnosiło się do prowadzonej w mieście  intensywnej wycinki drzew, Podawano przykłady podkreślając, że nie dba się o zachowanie drzew tylko je wycina. W ocenie niektórych inwestorzy bez zastanowienia rozpoczynają  przejmowanie  swoich działek od całkowitej wycinki drzew. Jak mówiono można odnieść wrażenie, że nikt nad tym nie panuje. Krytycznie oceniano nadzór budowlany.

    Niezwykle interesujacy był kolejny głos w dyskusji dr H. Freino. Ekspertka mowiła : "Czy miasto ma wizję? Politykę strategiczną, czym może być Świnoujście? Coraz więcej klientów chce żyć blisko natury, a Świnoujście jest w stanie zapewnić wszystkim dobry wypoczynek. Nic nie slyszałam tu o eko-turystyce. Świnoujście traci teraz tożsamość".

Wiecej w papierowym wydniu gazety.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl