WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

Szpitalne finansowe meandry

10.02.2010 6:32

Szpitalne finansowe meandry

Póki co pół miliona mniej na szpital

W ubiegłym roku z pomocy świnoujskiego szpitala skorzystało 14.240 osób. W tej liczbie 7.500 osób leczyło się ambulatoryjnie. Pozostałe osoby przyjęto na dłuższe leczenie. W Świnoujściu leczą się nie tylko mieszkańcy miasta, ale także osoby spoza niego. I tak w ubiegłym roku w szpitalu leczyło się 841 osób z powiatu kamieńskiego, 240 ze Szczecina, 1200 z innych rejonów Polski. Jak to wpłynęło na wyniki finansowe, czy udało się sfinansować wszystkie procedury szpitalne będzie wiadomo po zamknięciu okresu finansowego czyli około 14 lutego br.

Jednak już dziś wiadomo, że w niektórych pozycjach wykonano więcej procedur niż opiewał to kontrakt. Dotyczą one zwłaszcza chirurgii i interny. Niektórych procedur wykonano mniej. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci szpitalowi na procedury zakontraktowane. Dyrektor szpitala zamierza pertraktować o uzyskanie funduszy na procedury wykonane ponad zakontraktowany limit. Jeśli chodzi o tegoroczny kontrakt to na dzień dzisiejszy Narodowy Fundusz Zdrowia zaproponował szpitalowi kontrakt o pół miliona niższy niż wynegocjowany w ubiegłym roku.

- Tegoroczny kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia jest niższy o 4% od ubiegłorocznego. To jest około pół miliona mniej niż mieliśmy do dyspozycji w ubiegłym roku. Wymusza to podjęcie działań oszczędnościowych. Nasz kontrakt nigdy nie był wysoki. Dopiero od dwóch lat go odbudowujemy. Zwiększa się w poszczególnych zakresach. Niższy kontrakt stwarza pewne problemy. Są to np. oczekiwania płacowe lekarzy, pielęgniarek i pozostałych pracowników - nie wiadomo jak je zaspokoić. Co prawda umowa z NFZ nie jest do końca jeszcze podpisana, jest to tylko propozycja, którą złożył nam fundusz. Myślę, że ten kontrakt będzie zmieniał się w trakcie roku. Teraz prawie, co drugi dzień jeżdżę do Szczecina i rozmawiam w tej sprawie. Kontrakt nigdy na początku roku nie jest taki jak pod koniec – mówił nam m.in.Dariusz Guziak, dyrektor świnoujskiego szpitala

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl