WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

08.02.2010 12:15

Przewodnicy z wysp łączą się

Dwa przewodnickie kluby: Klub Przewodników PTTK „Na Wyspach” z Międzyzdrojów oraz Reiseleiter und Gästeführerclub z wyspy Uznam połączyły swoje siły, podpisali w środę (3 bm.) na dworcu kolejowym w Heringsdorfie umowę o współpracy.

- To czysta formalność, bowiem nasza współpraca trwa już od pewnego czasu. Organizowaliśmy wspólne spotkania i wyjazdowe polsko-niemieckie szkolenia. Dzięki podpisanemu porozumieniu nasze kontakty nabiorą konkretnych, bardziej formalnych kształtów- podkreśla Adam Jakubowski, prezes klubu z Międzyzdrojów.

Klub „Na Wyspach”, działający od 34 lat, aktualnie zrzesza 38 przewodników z Międzyzdrojów, Świnoujścia, Wolina, Kamienia Pomorskiego, Kołczewa, Unina oraz z niemieckiego Molchow. Reiseleiter und Gästeführerclub Usedom liczy 24 przewodników z niemieckiej części wyspy Uznam.

Celem świeżo podpisanej umowy jest rozwój ruchu przewodnickiego po obu stronach granicy, a także wspomożenie wspólnego turystycznego marketingu naszego granicznego regionu oraz wspólne szkolenia podnoszące kwalifikacje przewodników. - Zależy nam, aby poznać zdanie polskich przewodników na temat rozwoju naszej współpracy. Wyspa Uznam to najładniejsza część regionu. Wspólnie możemy ją wypromować wśród polskich i niemieckich turystów - podkreśla Horst Zeisler, przewodniczący niemieckiego klubu przewodników z Ahlbecku.

 

Podczas spotkania w dworcowej restauracji w Herigsdorfie posypały się pierwsze propozycje i pomysły wspólnych przedsięwzięć. Jednym z nich jest giełda wymiany informacji turystycznych, które mogłyby być przetłumaczone na oba języki. - To czego brakuje mi po stronie niemieckiej to informacje i przewodniki w języku polskim - twierdzi A. Jakubowski.

Wiecej na ten temat w najbiższym gazetowym wydaniu "Wyspiarza niebieskiego"


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl