WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

12.10.2018 7:20

„Serenada Północy” zabrzmiała w Świnoujściu

Jubileuszowy 25. Uznamski Festiwal Muzyki ponownie zabrzmiał w Świnoujściu. We czwartek 11 października dwa dni przed koncertem finałowym Festiwalu wybrzmiał jeden z jego koncertów w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu. Przed publicznością w koncercie pt. „Serenada Północy” zagrała C/O CHAMBER ORCHESTRA - zespół bez dyrygenta.

 Tegoroczny Festiwal z racji swojego jubileuszu nie jest poświęcony jak to zwykle bywa jednemu krajowi basenu Morza Bałtyckiego. W tym roku muzycznymi bohaterami Uznamskiego Festiwalu Muzyki są wszystkie kraje nadbałtyckie. We czwartkowym koncercie na którym gości witał jego dyrektor Thomas Hummel młodzi, ale rewelacyjni muzycy zagrali utwory kompozytorów ze Szwecji, Polski i Danii. Na scenie w różnym składzie zagrały skrzypce, altówki, wiolonczele, kontrabasy, rogi, fagoty i oboje. Orkiestra zagrała utwory Carla Nielsena , Franza Berwalda Alexandra Tansmana i Gustawa Helsteda. Polskę w tym składzie reprezentował A. Tansman, urodzony w łódzkiej rodzinie żydowskiej. W wieku 20 lat podobnie jak Chopin wyjechał do Paryża, gdzie pod swoje skrzydła wziął go Maurice Ravel. Później poznał Igora Strawińskiego, a z inicjatywy Charliego Chaplina komponował muzykę filmową . Orkiestra zagrała znakomicie wszystkie kompozycje rzęsiście oklaskiwane przez publiczność. Bezsprzecznie duże wrażenie robił fakt, że muzycy grali bez dyrygenta, co stanowi wyjątkowy wyróżnik tego zespołu.

c/o chamber orchestra została założona w 2014 r przez grupę młodych muzyków z Baltic Sea Philharmonic. Nazwa c/o oznacza skrót pocztowy, a muzycy grają bez dyrygenta, który przekazuje interpretację utworu, którą muzycy tej orkiestry wypracowują wspólnie.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl