WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

28.01.2010 8:41

Świnoujście na wystawie PaT

W dniu 25 stycznia, w ramach promocji na wystawie PaT działań profilaktyczno - edukacyjnych Świnoujścia, zaprezentowany został film „Nielat”. Film zrealizowany został w 2009 r. według scenariusza i w reżyserii Martyny Nowak - Lachowskiej – lidera programu PaT w województwie zachodniopomorskim. Zdjęcia są autorstwa Tomasza Pyraka ze Stowarzyszenia Akademia Wilanowska w Warszawie. W „Nielacie” występują: Paweł Sowiński, Paweł Stecki, Tomasz Krupecki, Dagmara Wyrwińska, Miłosz Wieczorek, Piotr Jastrzębski, Sara Hamadyk, Anita Wojtasik, Marta Walczak, Tomasz Śledź, Mateusz Adam Aaron Wopp.

Nielat” zdobył II miejsce na Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Filmowej „Świnokino” w Świnoujściu.

Miasto Świnoujście ponownie pojawi się w Oranżerii Pałacu w Wilanowie w dniu 12 lutego 2010 r. podczas konferencji MSWiA, kiedy to Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz odbierze z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji statuetkę Miasta - Lidera programu PaT.

Poza prezentacją filmową, 25 stycznia młodzież obejrzała również spektakl edukacyjno - profilaktyczny „Błękitne niebo” w wykonaniu teatru FIAKIER.

PaT to skrót od nazwy programu "Profilaktyka a Teatr". Obejmuje on cztery obszary: działanie, informację, edukację oraz akcję o nazwie "Przystanek PaT". W programie znajdzie miejsce każdy, komu bliska jest myśl humanistyczna. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka.

Autor programu jest insp. Grzegorz Jach. Realizator - Zespół Promocji Bezpieczeństwa Publicznego Gabinetu Komendanta Głównego Policji. Podmiot artystyczny - Teatr Impresaryjny SCENA 07

Główni partnerzy: Departament Bezpieczeństwa Publicznego MSWiA, Zarząd Główny NSZZ Policjantów, Wyższa Szkoła Pedagogiki Resocjalizacyjnej PEDAGOGIUM, Uniwersytet Warszawski, Akademia Podlaska, Stowarzyszenie "Akademia Wilanowska".

Cele programu: oddziaływanie na zmniejszanie zjawiska narkomanii wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, inspirowanie rodziców młodzieży szkolnej do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki narkotykowej, Komunikowanie oraz inicjowanie przez Policję wspólnoty działań skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej.

Obszar pierwszy działanie.

Rolę gospodarza w obszarze DZIAŁANIE programu PaT pełnią komendanci terenowych jednostek Policji w miejscowościach, do których program został zaproszony przez dyrektorów szkół. Program prowadzi zespół realizatorów Gabinetu KGP. Za informacje w mediach odpowiadają rzecznicy prasowi właściwej terytorialnie jednostki Policji. Ponadto bieżące informacje dotyczące przeprowadzonego działania zamieszczane są na stronie internetowej KGP. Niezależnie aktualne działania w programie PaT prezentowane są na stronie internetowej www.pat.policja.gov.pl.

Działanie "PaT" polega na przeprowadzeniu spotkania kierowanego do jednego z wymienionych adresatów: grupa młodzieży - to działanie PaT/M, grupa rodziców - to działanie PaT/R.

Wyraźne zróżnicowanie grup wynika z jednoznacznie odmiennego sposobu komunikowania się z adresatem.

Struktura pierwszego obszaru = działania PaT obejmuje trzy części. Część pierwsza - to przeprowadzenie badania naukowego (ankieta) poświęconego rozpoznawaniu zagrożeń zjawiskiem narkomanii na terenie konkretnej szkoły, z którą związany jest adresat.Część druga - to spektakl edukacyjno – profilaktyczny. Część trzecia - to otwarta dyskusja prowadzona z uczestnikami spotkania przez moderatora.

Dyskusja z rodzicami w grupie PaT/R kończy spotkanie. Poprzedzona jest ona ankietą badawczą oraz spektaklem teatralnym "Dzwonek". Celem dyskusji jest ukazywanie konsekwencji braku czasu, który rodzice powinni poświęcać własnemu dziecku. Pokazanie w spektaklu mechanizmu zachęcania młodzieży przez młodzież do brania narkotyków, winno uczulać rodziców i przekonywać ich do potrzeby stałej i bardziej wnikliwej obserwacji zachowań otoczenia rówieśniczego własnego dziecka.

W grupie PaT/M spotkanie otwiera ankieta badawcza dotycząca zagrożenia narkomanią konkretnej szkoły, w której uczniami są adresaci programu. Kolejną częścią spotkania jest dyskusja z młodzieżą, z udziałem zaproszonych obserwatorów w tym policjantów dzielnicowych i specjalistów ds. profilaktyki. Działanie to kończy spektakl edukacyjno - profilaktyczny "Blackout", którego dramatyczny finał powinien wyzwolić silne emocje wśród młodych widzów pozostawiając ich z obrazem śmierci młodego człowieka zniewolonego przez narkotyki.

Spektakle edukacyjno - profilaktyczne do programu PaT autorstwa Grażyny Małkowskiej - pedagoga szkolnego z Warszawy: "Dzwonek" - prezentowany w programie PaT/R Pokazuje on przeciętną, niepatologiczną rodzinę, w której rodzice uwikłani w swoje problemy nie mogą się porozumieć. W domu przepełnionym konfliktem dorasta syn - uczeń gimnazjum (postać pozytywna), który mimo swoich starań nie radzi sobie z nauką i nie otrzymuje oczekiwanej pomocy ze strony rodziców. Taką pomoc deklarują dilerzy narkotyków jako sposób na łatwą naukę. Spektakl kończy się nadzieją i kolejną szansą na odbudowywanie dobrych relacji w rodzinie.

"Blackout" - prezentowany jest w programie PaT/M Dwa światy, dwóch braci - pokazują drogę prowadzącą do uzależnienia się od narkotyków oraz rozpaczliwą i bezradną chęć pomocy. Spektakl kończy się śmiercią starszego brata i pozostawieniem pytań wobec tych, którzy nie zdołali mu pomóc.

Obszar drugi informacja. Zadaniem programu PaT w tym obszarze, oprócz pokazywania działań bieżących jest przede wszystkim tworzenie BAZY DANYCH na stronie internetowej programu. W bazie danych umieszczane są kontakty do autorów (osób i instytucji) podobnych inicjatyw, które wykorzystują dramę lub teatr w działaniu przeciwko zjawiskom patologii społecznej. Baza uwzględnia także informacje jak i od kogo pozyskać scenariusze do przedstawienia profilaktycznego.

Obszar trzeci edukacja. Program PaT obejmuje DEBATĘ NA RZECZ PROFILAKTYKI. Pierwsza z nich odbyła się w dniach 9-11 października 2007 r. pod hasłem "Nie uprawiajmy fikcji". Gospodarzem konferencji była Szkoła Policji w Katowicach.

Obszar czwarty akcja. Akcja to "Przystanek PaT". Pierwszy przystanek przeprowadzony został w dniach 1-6 sierpnia na terenie miasta i gminy Miłomłyn (pow. Ostróda, woj Warmińsko-Mazurskie), drugi - w dniach 31 lipca - 4 sierpnia w Nidzicy (woj. warmińsko - mazurskie), w dniach 1 - 5 lipca w Płocku (woj. Mazowieckie). IV "Przystanek PaT" odbędzie się w dniach 6 - 10 lipca 2009 r. w Miętnek k. Garwolina (woj. Mazowieckie). Akcja ta ma charakter długofalowego eksperymentu społecznego.

Obszar piąty Certyfikat "Wspiera nas PaT". Program PaT na terenie całego kraju wspiera działania edukacyjno - profilaktyczne, które zawierają w sobie łącznie trzy elementy: cel z obszaru profilaktyki,bezpośredni bądź pośredni udział Policji, użycie narzędzia sztuki (zwłaszcza teatr).

Najcenniejsze inicjatywy otrzymują certyfikat "Wspiera nas PaT".


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl