WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

13.07.2018 8:38

Najmłodsi mieszkańcy gminy Wolin uczą się języka niemieckiego

(Wolin) Zajęcia w rytmie muzyki, przedstawienia, spotkania z uczniami ze szkoły w Benz – to tylko cześć z aktywności, jakie najmłodsi mieszkańcy sołectw Wisełka, Kołczewo, Zastań, Sierosław oraz Domysłów realizują w ramach projektu inspirowanego twórczością Lyonela Feiningera. Wszystko po to, aby poznać język niemiecki. Projekt realizowany jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

Śladami Lyonela Feiningera to projekt niekonwencjonalnej nauki podstaw języka niemieckiego, realizowany w gminie Wolin od marca 2018 roku, w którym udział wzięło już blisko 100 uczniów z Polski oraz 60 uczniów z Niemiec. Jego motywem przewodnim jest poznanie twórczości karykaturzysty, malarza i grafika pochodzenia niemieckiego, który tworzył po obu stronach granicy polsko-niemieckiej, zainspirowany pejzażami i architekturą wyspy Uznam.

Pierwsza część projektu to zajęcia ruchowo-artystyczne z eurytmii, zrealizowana w świetlicach wiejskich, Domu Dziecka w Wisełce oraz szkole w Kołczewie, podczas których uczestnicy poznali podstawy języka niemieckiego. Teraz swoje umiejętności językowe oraz artystyczne dzieci dodatkowo rozwijają podczas spotkań z uczniami ze szkoły w Benz. Pierwsze odbyło się 4. Lipca w Trzebiatowie. Wspólnie ze swoim sąsiadami uczestnicy projektu odwiedzili Muzeum Pałacowe w Trzebiatowie, gdzie znajduje się wystawa poświęcona życiu i twórczości Lyonela Feiningera. W ramach spotkania odbył się również spacer po mieście, z uwzględnieniem architektury z motywami naniesionymi przez sławnego grafika (m. in. na Baszta Kaszana i Ratusz). Po wycieczce dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, gdzie zainspirowane twórczością Lyonela Feiningera tworzyły własne obrazy techniką dowolną.

Uroczyste podsumowanie projektu, połączone z wystawą prac jego uczestników, odbędzie się w grudniu 2018 roku w CWM Grodno.

Projekt pt. „Niekonwencjonalna nauka podstaw języka niemieckiego: zajęcia ruchowo-artystyczne eurytmii dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat – śladami L. Feiningera realizowany jest z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

***

Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, położone w Wolińskim Parku Narodowym to miejsce realizacji projektów edukacyjnych i kulturowych, adresowanych do młodzieży i osób dorosłych z terenu całej Polski, w tym zwłaszcza województwa zachodniopomorskiego. W Centrum odbywają się m.in. zajęcia przyrodnicze, warsztaty kulinarne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne oraz liczne koncerty i wystawy. Centrum to także miejsce konferencji i debat oraz spotkań tematycznych związanych z tematyką rozwoju obszarów wiejskich. Inicjatorem powstania Centrum Współpracy Międzynarodowej jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która realizuje w nim część swojej działalności statutowej. 

***

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od blisko 30 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

Justyna Iżycka Biuro Prasowe Fundacji EFRWP

 

Kontakt do CWM w Grodnie:

Anna Balazs Koordynator projektów

Ewa Grzybowska Koordynator projektów

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl