WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

(rzecz dzieje się w Winoujściu, czyli nigdzie)

08.07.2018 6:45

(rzecz dzieje się w Winoujściu, czyli nigdzie)

Z dawnych kronik grodu – księga III (304)

Gród Winoujście rozkopan tera okrutnie i budowanie trwa w wielu jego zakątkach. Długie laty niewiele się działo poza Złotymi Piaskami, gdzie gród się rozwijał ale ino na stonki potrzeby. Tera jak się kolejne obieranie na kasztelana zbliżało, a Oponusus już ci wyraziście stareńki i nie ogarnia gospodarstwa po całości, to i eksplozyja budowania nastała, coby jeszcze grodzian raz doń przekonać. Ino strach, że te rozgrzebania trwać będą dłużej bo roboty ci nierychliwie idą, a i kasy trza będzie dołożyć ponad miarę.

 

Takoż ci się dzieje, że wiela robót jest z dokładką talarów od unionistów i termina gonią, a jak budowanie nie zostanie skończone jak trzeba na czas to unionistów kasa przepadnie i na barki grodu wszystko spadnie. Grozi to nadszarpnięciem okrutnym grodzkiego mieszka, ale czego się nie robi żeby kasztelan błyszczeć nie przestał. Ino ów błysk łatwo w klęskę się zamienić może. A powodów po temu jest co niemiara. Tak ci się przecie zdarzyło, że budowaniem na szerokim polu w kilku zakątkach zajmują się te same zespołowania budowniczych co to wygrały po kilka robót w targowaniach. Czy jednak są w stanie tyle budowania na raz pociągnąć jak już ci nawet brak do roboty Ukrainów? Trza w to wątpić i klapa się z tego pewnikiem szykuje. I jak kasztelan Oponusus przegra obieranie to już nie będzie jego ból, ale jak jakim cudem wygra to zamiecie pod dywanik i kit ludowi wciśnie. Źle to dla grodu wróży boć te zespołowania budowniczych co to kilka srok za ogon ciągną robót nie uciągną, co i już tera gołym ślipiem widać. Dziw takoż bierze jak te targowania przebiegały. Gród z mieszka swego na roboty talary wedle chłodnej oceny wyznaczał, a tu jak co do czego doszło to trza płacić dwakroć więcej niż zakładano. I jak to się dzieje że tak ci ino w Winoujściu? Przecie w pobliskich Pomiędzyzdrojach takoż roboty różniste czynią i takoż ubolewają , że zespołowania budowniczych w targowaniach chcą talarów więcej od tego co gród na to ma. Tam ino nie dwakroć więcej to kosztuje lecz zaledwie drobinę więcej - jakisik 5 procentowych. I to ci zagadka nieprzenikniona czemuż to w Winoujściu i to od laty wielu wszytko wiela droższe w budowaniu. Może bez te Złote Piaski, abo bez to ze takiego zacnego inaczej mamy kasztelana co to powiada, że tu Eldorado? A może tak z prosta te zespołowania biorą kasy więcej bo i tak wiedzą, ze się nie wyrobią na czas i kary będą miały z czego popłacać? Jak by na to nie popatrywać to niegospodarnością trąci.

Śmiech po grodzie za to poszedł po tym jak wicekasztelanka Bamicha zwana Pinokią popisy dała na fejsikowem portalowaniu. Ktosik onej popisał na onym portalowaniu, że w grodzie budy stoją z ćmikami co to straszą okrutnie, a tak być nie powinno. Na to wicekasztelanka Bamicha odpowiedziała że trza by trochę przycisnąć grodzkie nadzorowanie budowania, choć i tak w to wątpi bo tam ludzisków do roboty im brak. No jak ci takie androny o przyciskaniu wypisuje wicekasztelanka to i strach bierze co to za kompetencyje ona ma, boć przecie słowy takie za nic nie uchodzą członkini władzuni. I tak to po tych turbulencjach wszelakich nastał czas najwyższy, że trza w końcu tych tera od koryta odstawić... cdn

Gall Anomal

 

(wszelkie podobieństwo do znanych współcześnie osób i sytuacji jest całkowicie przypadkowe)

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl