WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

15.05.2018 5:23

SIELSKI BEZRUCH ?

Szkolny Ośrodek Żeglarski w Przytorze działający przy Szkole Podstawowej nr 9 odebrano od wykonawcy 13 kwietnia 2015 r. Na tę inwestycję (nie licząc sprzętu żeglarskiego) wydano blisko 2 mln zł z tego1,13 mln zł pieniędzy unijnych z Europejskiego Funduszu Rybackiego. Obiekt wspaniały, huczne otwarcie i prężne działanie Ośrodka i UKS KEJA pod rządami świętej pamięci Jerzego Millera, a teraz jakby panował tam jakiś sielski bezruch.

 

Byliśmy tam dwa razy w różne dni i o różnych porach. Niestety Szkolny Ośrodek Żeglarski (SOŻ) w Przytorze był zamknięty na głucho pomimo znakomitej pogody zachęcającej wręcz do prowadzenia zajęć, czy prac przy sprzęcie żeglarskim. Pytaliśmy o działanie Ośrodka napotkanych w okolicy ludzi. Nikt nic nie wiedział. Można odnieść wrażenie, że póki nie chorował i żył Jerzy Miller, nieodżałowany pasjonat, dusza i serce tego przedsięwzięcia SOŻ działał i efekty tego były widoczne. Teraz po śmierci J. Millera w ubiegłym roku zbyt wiele się zmieniło. Życie jednak nie znosi próżni i choćby dla utrwalenia pamięci o działaczu, który stworzył w Przytorze z prawdziwego zdarzenia żeglarstwo trzeba to dzieło kontynuować. Na stronie internetowej szkoły w zakładce Szkolny Ośrodek Żeglarski widniała 7 maja jedynie informacja, że odbywają się tam co drugi wtorek w godzinach 15-16 tańce integracyjne, które prowadzi dyrektor szkoły Katarzyna Hamadyk i siostra Franciszka, a w czwartek w godzinach 15-16 zajęcia plastyczne prowadzone przez Teresę Kobiś. Ostatnia informacja żeglarska informowała o regatach w Przytorze w klasach Optimist i ISA 407 w dniu 2 września 2017 r.

 

Pytaliśmy 7 maja dyrektor szkoły Katarzynę Hamadyk co się dzieje w Szkolnym Ośrodku Żeglarskim mówiąc o informacjach wyczytanych na ich stronie internetowej, gdzie o żeglarstwie nie ma praktycznie nic.

- Żeglarstwo będzie. Zajęcia odbywają się w wakacje dla uczniów wszystkich świnoujskich szkół. Teraz tam odbywają się także zajęcia z języka niemieckiego – mówiła dyrektorka K. Hamadyk , która jednak nie potrafiła poinformować kiedy odbywają się jakieś zajęcia żeglarskie – W Ośrodku pracuje na pół etatu Artur Miller i w sprawach żeglarskich proszę do niego – dodała dyrektor.

Skontaktowaliśmy się z synem Pana Jerzego - Arturem Millerem, który pracuje w Ośrodku na 1/2 etatu jako bosman, a pracuje zawodowo w Żegludze Świnoujskiej.

- Społecznie działam też jako prezes UKS Keja. W tej chwili prowadzimy zajęcia indywidualne dla grupy regatowców reprezentujących klub. To społeczne działanie. Współpracujemy ze szkołą, która daje nam autonomię. Wiadomo, że w okresie zimowym zajęć jest mniej. Od początku wakacji zajęcia w szkolnym Ośrodku Żeglarskim w Przytorze będą przez 5. dni w tygodniu i to dwa razy w ciągu dnia. Prowadzić je będzie 2-3 instruktorów. Zgłoszonych jest 60 regularnie uczęszczających młodych żeglarzy. W 2018 roku mamy nadzieję, że przybędzie 15-20 kolejnych. Nie jest to stała liczba, bo wiadomo, że ktoś się zawsze wykruszy – mówił Artur Miller uspakajając, że ośrodek funkcjonuje i zapewniając, że teraz działania będą zintensyfikowane.

W rozmowach z nami niektórzy mieszkańcy Przytoru są mniej optymistyczni. Uważają, że Ośrodek powinien być szerzej otwarty dla tamtejszych mieszkańców. Pojawia się też pomysł godny rozważenia, żeby w przytorskiej szkole stworzyć szeroko pojęty profil żeglarski poprzez utworzenie klas żeglarskich tak jak to bywa w niektórych nadbałtyckich miastach. Można wtedy wykształcić żeglarzy, którzy w oparciu o szkołę i Ośrodek zdobyliby pełne uprawnienia.

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl