WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

09.05.2018 7:38

Otwórzmy przed nimi nasze życie

5 maja to Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Celem obchodów tego dnia jest wyrażenie sprzeciwu wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędzie oraz w życiu codziennym.

 

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną ustanowiony został w 1999 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU), a jego założeniem jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności, a także zwrócenie uwagi na bariery (edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp.), które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.

W Świnoujściu Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, obchodzony był 8 maja. Obchody tego święta mają przypomnieć społeczeństwu naszego miasta, że mieszkańcy z niepełnosprawnością stanowią jego znaczną część oraz skłonić do refleksji nad ich potrzebami, możliwościami oraz problemami i trudnościami w codziennym życiu. Rodzina, szkoła i środowisko lokalne są odpowiedzialne za rozwijanie u dzieci i młodzieży poczucia godności osobistej, a zatem na nas wszystkich spoczywa obowiązek podejmowania działań, aby godność ta była szanowana, wzmacniana i chroniona. Mają też pokazać możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności, a także zwrócić uwagę na bariery - edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp., które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.

Świnoujście jest w tej dobrej sytuacji, że działania na rzecz osób z taką niepełnosprawnością prowadzone są od wielu lat i dotyczą one dzieci od urodzenia - poprzez wczesne wspomaganie rozwoju, po opiekę nad osobami dorosłymi w Środowiskowym Domu Pomocy.
O ten przekaz zadbało w naszym mieście Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świnoujściu, które powstało w 1991 r. Uroczystość, jaką zorganizowało w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury, odbywała się przy wypełnionej po brzegi sali. Nie zabrakło na niej władz miasta. Prezydent złożył wyrazy uznania wszystkim wychowującym osoby z niepełnosprawnością intelektualna oraz pracownikom wszystkich placówek zajmujących się tymi problemami. W sali teatralnej odbył się koncert przygotowany przez podopiecznych: Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Jeżyk”, Środowiskowego Domu Pomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej - placówek mieszczących się przy ul. Basztowej. W koncercie wystąpiły także: dzieci z Zespołu Szkół Publicznych nr 4 z Klasami Integracyjnymi, przedszkolaki z przedszkoli „Bajka” i nr 11. Także przez podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Wielki wkład w przygotowanie koncertu mieli wychowawcy z tych placówek. Wszystkie inscenizacje, przygotowano z wielką starannością. Wszystko to ubarwione było stosowną muzyką, strojami, dekoracjami. Każdy występ był gorąco oklaskiwany.

Ten nie po raz pierwszy zorganizowany koncert pokazał, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną, tak jak inni ludzie, mają takie same potrzeby, tak samo odczuwają, uczą się, rozwijają, są pełne radości. Wystarczy stworzyć im odpowiednie warunki i przyjąć właściwe, sprzyjające im postawy, aby poczuli się równoprawnymi członkami naszego społeczeństwa. Nasza wiedza, pozytywne nastawienie emocjonalne oraz konkretne działania, są czynnikami niezbędnymi do tworzenia osobom z niepełnosprawnością intelektualną warunków do samodzielnego, niezależnego i aktywnego życia. eska



© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl