WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

19.04.2018 8:07

Porady prawne

W dzisiejszym skomplikowanym świecie prawnym zamieszczamy kolejny już odcinek odpowiedzi przygotowanych przez prawników na pytania przesłane przez Internautów i Czytelników gazety.

 

Pytanie: Czy przebywające zagranicą dzieci mają obowiązek opiekowania się starymi zniedołężniałymi rodzicami? Jak to wyegzekwować skoro się kompletnie nie interesują?

 

Tego typu problemy już się pojawiały, ale na prośbę Czytelnika przypomnimy jakie obowiązują w tym zakresie regulacje. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym dzieci są zobowiązane do pomocy rodzicom, którzy znajdują się w niedostatku. Aby uzyskać takie świadczenie należy wystąpić z pozwem do sądu rejonowego przeciwko dzieciom. Warto wskazać, że takie powództwo jest wolne od opłat. Zanim jednak zdecyduje się Pan skierować sprawę na drogę postępowania sądowego należy podjąć próbę ugodowego załatwienia sprawy. W tym przypadku najlepiej będzie zwrócić się do obowiązanych z wezwaniem o pomoc pod rygorem wytoczenia przeciwko nim powództwa. W takim piśmie powinien Pan wskazać jakiego rodzaju pomocy Pan oczekuje oraz wskazać termin na ustosunkowanie się do pisma. Jeśli dzieci nie zareagują na wezwanie takie pismo stanowi potwierdzenie podjęcia próby ugodowej i stanowi niezbędny załącznik pozwu.

 

Pytanie: Na chodniku przy ul. Armii Krajowej potrącił mnie rowerzysta i odjechał. Teraz odnowiły się moje kłopoty z kręgosłupem. Czy mam prawo uzyskać dostęp do monitoringu miejskiego żeby wskazać winowajcę i dopominać się jego ukarania i odszkodowania?

W opisanej sytuacji można spróbować we własnym zakresie uzyskać dostęp do monitoringu miejskiego, a następnie dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia. Polecamy jednak zgłosić tego typu zdarzenie na Policję, której z pewnością łatwiej będzie otrzymać wskazane materiały. Jeśli odpowiednie służby zajmą się prowadzeniem sprawy potrącenia nagranie z monitoringu może posłużyć jako dowód w sprawie oraz przyczynić się do ukarania sprawcy. Następnie łatwiej będzie uzyskać odszkodowanie lub zadośćuczynienie za doznaną krzywdę na drodze cywilnej, przy czym należy pamiętać, że w przypadku odszkodowania niezbędne są dowody wskazujące na wysokość poniesionej szkody, a zadośćuczynienie to rekompensata za straty moralne i opiera się na ocenie rozmiarów krzywdy w oparciu o przyjęte kryteria.

 

Pytanie: Pracowałem ponad miesiąc u pracodawcy za Bansinem. Mówił, że będzie to oficjalne zatrudnienie. Teraz mi podziękował i wypłacił tylko 100 euro, czyli tylko dziesiątą część i nie chce wypłacić całości. Czy jest jakaś prawna możliwość uzyskania pieniędzy i jak to zrobić?

Polskie prawo przewiduje szereg instytucji, które mają na celu kontrolę prawidłowości zatrudnienia i wypłaty wynagrodzenia. Z pewnością podobne rozwiązania funkcjonują po stronie niemieckiej. Ze swojej strony możemy zasugerować kontakt ze specjalistą z zakresu niemieckiego prawa pracy. Warto jednak mieć na uwadze, że brak pisemnej umowy w sprawach pracowniczych co do zasady powoduje utrudnienia dowodowe, a w rezultacie utrudnia również dochodzenie należnego wynagrodzenia.

 

 

Prawnicy

Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl