WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

15.01.2010 9:54

KTO WYSPIARZEM ROKU 2009?

Przedstawiany dzisiaj naszym Czytelnikom sylwetki ośmioro kandydatów (zgłoszonych przez Państwo), którzy zostali wytypowani do tytułu Wyspiarz Roku. Wielka Kapituła składająca się z dotychczas wybranych laureatów oraz z przedstawicieli prasy zdecyduje drogą głosowania 22 stycznia o tym, komu ten tytuł zostanie przyznany za rok 2009.

Monika LECH (Świnoujście) – od wielu lat dyrektorka Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego. W swojej pracy – działaniach poszukuje coraz to nowszych form pracy z pozytywnym skutkiem. Pracownicy jej podległej placówki, biorąc przykład z przełożonej w sposób aktywny angażują się w realizację wielu nowych zadań. Jest organizatorką różnych imprez integrujących środowisko osób niepełnosprawnych – np.: Dzień Sportu. Wakacje nie są dla niej czasem wypoczynku, ale nie mniej wytężonej pracy na rzez szkoły i niełatwego środowiska, jakim są dzieci o niepełnej prawności intelektualnej.

Antoni LIPIŃSKI (Świnoujście) – harcerz od 1945 r. już w 1948 r. działał w DH w Łomży, potem w Jędrzejowie. Przyboczny, drużynowy, szczepowy, komendant kręgów, Hufca Ziemi Wolińskiej, przewodniczący kilku komisji. Od r.1978 zgodnie z rozkazem Naczelnika ZHP L8/78 hm PL. Poprowadził 29 obozów stałych, 15 wędrownych, 16 zimowisk. Brał udział albo organizował 48 rajdów i zlotów. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta i złotym Krzyżem ZHP.

Barbara OKOŃ (Świnoujście) - założyła i prowadzi Uniwersytet III Wieku, który obecnie skupia ok. 300 słuchaczy. W 2008 r. założyła chór i jest jego dyrygentem, jest także instruktorem klubu muzycznego. Prowadzone przez nią zajęcia przekraczają zakres obowiązków pracownika MDK.

Krystyna PIOTROWSKA (Świnoujście) - 11 lat temu założyła i prowadzi działalność Klubu Kwadransowych Grubasów „Sukces” przy DK „Słowianin”. Działania świnoujskiego klubu znane są w kraju wszędzie tam, gdzie takie kluby istnieją. Skupia przy sobie wiele osób, które często ze względów zdrowotnych cierpią na otyłość. Jest organizatorką imprez ogólnopolskich i wojewódzkich, dzięki którym mieszkańcy kraju mogą poznawać walory turystyczne regionu nadmorskiego, historię wysp. Członkowie klubu uczestniczą w zajęciach rehabilitacyjnych, także jeżdżą na obozy rowerowe organizowane poza granicami kraju.

Józef PLUCIŃSKI (Świnoujście) – znawca i propagator historii Świnoujścia. Jest „łącznikiem” pomiędzy dawnymi mieszkańcami Świnoujścia, a obecnymi. Swoje opracowania – gawędy dotyczące historii Miasta wydaje sukcesywnie w postaci broszur. Młodzież chętnie uczestnicy w jego wieczorach autorskich, z chęcią i wielkim zainteresowaniem słucha jego gawęd.

Jadwiga PREUSS (Świnoujście) Dziesięć lat temu założyła Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnych. Wszystkie jej działania skupiają się wokół rehabilitacji niepełnosprawnych. Współdziała z młodzieżą angażując ją jako wolontariuszy do pomocy przy organizacji różnych imprez. Organizuje imprezy integracyjne takie jak: pikniki, koncerty i biesiady, jej podopieczni biorą udział w turnusach rehabilitacyjno – integracyjnych.

Barbara SMOLIK (Świnoujście) – kiedyś kierowniczka Domu Rybaka. W 1993 r. założyła i prowadzi Seamen's Club: najpierw w rzeczonym Domu Rybaka, potem przy Pl. Słowiańskim, obecnie (w trzeciej siedzibie) przy ul. B. Chrobrego 1. Do placówki tej zgłaszają się marynarze z całego świata wówczas, kiedy stoją w świnoujskim porcie i organizuje im czas wolny. Stale współpracuje z Marynarską Radą Opiekuńczą, ze szczecińskim radiem nadającym audycje m.in. właśnie o działaniach na rzecz marynarzy, a także ze wszystkimi stowarzyszeniami zrzeszającymi marynarzy i parafią pw. Chrystusa Króla.

Artur SOBOLEWSKI (Wolin) - sportowiec, zapaśnik. W 2006 roku założył, prowadzi, jest głównym trenerem sekcji zapaśniczej „Wiking” w Wolinie. Jego ambicją jest, w nawiązaniu do dawnych wolińskich tradycji zapaśniczych, wychowanie olimpijczyków, co zdaje się być na dobrej drodze, ponieważ dwie z dwunastu zawodniczek powołanych do kadry Polski są zawodniczkami „Wikinga”. Od trzech lat organizuje międzynarodowe i ogólnopolskie turnieje w zapasach w stylu wolnym. Wszystkie działania sekcji zapaśniczej prowadzi społecznie.

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl