WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

15.04.2018 5:28

Czy demokracja w UE jest zagrożona?

Ofensywa prawicowych populistów. Czy demokracja w UE jest zagrożona? - to temat seminarium jakie miało miejsce 13 kwietnia br. w Zinnowitz. Seminarium zorganizowała Fundacja Friedricha Eberta - Biuro Krajowe w Meklemburgii-Pomorzu Przednim oraz Niemiecko-Polskie Forum Kobiet. Uczestniczyło w nim około 50 osób, w tym 9 ze Świnoujścia. Seminarium prowadziła dr Juliane Sucker z Fundacji Friedricha Eberta MV.

 

Jak podkreślano na seminarium w wielu krajach Unii Europejskiej coraz częściej do głosu dochodzą nurty prawicowe, a w niektórych prawicowy populizm stał się głównym nurtem. Temu nurtowi towarzyszy eurosceptycyzm, izolacjonizm oraz unilateralizm narodowy. Coraz częściej też pojawia się radykalizacja postaw, nienawiść do obcokrajowców i osób inaczej myślących oraz ograniczenie wolności prasy. Wiele osób niepokoi się tym, że pogłębia się braku jedności między państwami członkowskimi UE. Zastanawiają się co dla Unii Europejskiej oznacza prawicowy populizm i nacjonalizm? Czy istnieje zagrożenie bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu? Także co zrobić aby zapewnić demokrację, wolność i rządy prawa we wszystkich krajach europejskich. Zastanawiają się nad przyczynami coraz bardziej prawicowych, populistycznych tendencji w UE, jaki ma to związek globalizacją oraz rolą, jaką odgrywa strach przed utratą pracy, społeczną i gospodarczą degradacją. Ponadto szukają sposobów wyjścia z nadchodzącego kryzysu UE.

Na te wszystkie tematy starali się odpowiedzieć w swoich wystąpieniach - Enrico Kreft z Lubeki reprezentujący Stowarzyszenie Europa-Union Deutschland, członek zespołu Niemcy - Polska 2020 w Fundacji Friedricha Eberta w Warszawie oraz Niels Gatzke z zespołu Perspektywa, stowarzyszenia RAA w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, realizującego projekt współpracy pomiędzy Niemcami i Polakami zamieszkującymi w gminach Löcknitz-Penkun w powiecie Pomorze Przednie-Greifswald (Meklemburgia-Pomorze Przednie) i Gartz nad Odrą w powiecie Uckermark (Brandenburgia). Dyskusja po wystąpieniach prelegentów dała obraz sytuacji politycznej na terenie Niemiec i Polski. Mówiono też o problemie uchodźców, izolacji Polski w Europie, polityce Węgier. Punktowano przyczyny obecnej sytuacji. Podkreślano jak ważny jest dialog obywatelski oraz rzetelne informacje, których brak odczuwają mieszkańcy naszych krajów. Zastanawiano się też nad tym, czy w związku z nasilającymi się ruchami prawicowymi zagrożona jest nasza demokracja. Nie zabrakło też tematów związanych z lokalną polityką.

 

eska

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl