WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

14.04.2018 14:14

Daty dają jednoznaczne świadectwo prawdzie

Konferencja prasowa w świnoujskim Urzędzie Miasta w dniu 12 kwietnia poświęcona bulwersującej wycince drzew, którą prezydent miasta nazwał teraz rzezią przyrody dała kolejne świadectwo nieprawidłowości i żonglowania prawdą. Pisaliśmy o tym szerzej w artykule tuż po zakończonej konferencji, ale warto wypunktować pewien wydźwięk dat, które są nieudolną próbą wymiksowania urzędników i władz miasta z odpowiedzialności za to co czego doszło.

 

Już 16 lutego na naszym portalu pisaliśmy o przeprowadzonej na Promenadzie Zdrowia wycince drzew prezentując na zdjęciach szeroki i długi pas wyciętych drzew na Promenadzie Zdrowia, aż w pobliże nowego hotelu Ewerdin. Po zakończeniu lutowej (27 lutego) sesji Rady Miasta Świnoujście trwało spotkanie radnych na temat wycinki drzew. Na nim właśnie zarówno prezydent, jego zastępczyni, jak i dwie naczelniczki wydziałów Urzędu Miasta uspakajali, że wszystko w sprawie wycinki jest zgodne z prawem , a miasto żeby móc się rozwijać musi niestety wycinać drzewa w zamian za co są prowadzone nasadzenia kompensacyjne. Urzędnicy mówili, że procedury w sprawie wycinki drzew są wymagające i kategoryczne i nikt nie wycina drzew bez potrzeby.

- Przy realizacji inwestycji zastanawiamy się nad każdym drzewem . Nam też żal tej wycinanej zieleni – zapewniała wtedy m.in. zastępca prezydenta Barbara Michalska.

Na konferencji prasowej 12 kwietnia naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich Rafał Łysiak informował, że jego wydział kilkukrotnie dokonywał inspekcji wycinki na Promenadzie Zdrowia nie stwierdzając uchybień, a skalą wycinki zostali zaskoczeni. Mówił też o firmie NBQ z którą urząd zawarł umowę 20 lutego „Zatrudniliśmy Inżyniera kontraktu, który też to powinien kontrolować” - podkreślał Łysiak. Po chwili zaś inżynier kontraktu z NBQ mówił, że wycinka była dokonana bardzo szybko w dniach 16-21 lutego.

Gdzie w tym prawda i logika? My robiliśmy 16 lutego zdjęcia wyciętego pasa na Promenadzie Zdrowia, a urząd jak informowano teraz na czwartkowej konferencji umowę z inżynierem kontraktu firmą NBQ podpisał 20 lutego (sic!), a jak mówił przedstawiciel tej firmy wycinkę intensywnie prowadzono w dniach 16-21 luty. To co ta firma NBQ kontrolowała? Wycięty już przed zawarciem umowy z urzędem pas drzew? Przecież to właśnie, że drzewa wycięto już 16 lutego dokumentują nasze zdjęcia zamieszczone tego dnia wraz z tekstem na portalu! Kto tu z kogo stara się zrobić idiotów?

       Druga sprawa to słynna wizja lokalna 16 marca na terenie wyciętych drzew - jak poinformował urząd z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego , wykonawcy, biegłych sądowych, policji oraz przedstawicieli Urzędu Miasta Świnoujście.  Jak nas wtedy informowano w przesłanym tekście  po dokładnym sprawdzeniu” okazało się, że bez pozwolenia usunięto drzewa z pasa o szerokości od 1  do 4 metrów;  w sumie 53 drzewa,  z powierzchni około 200 metrów kwadratowych.” Prawda zaś okazała się całkiem inna.

- Okazało się, że ilość drzew to nie 53, jak to pierwotnie przekazywano, co zbadano na moje polecenie. Dziś nie wiem jeszcze 100 czy 500 drzew . Wiemy, że wycięto znacznie więcej drzew niż się powinno. - mówił z kolei na konferencji 12 kwietnia prezydent Janusz Żmurkiewicz wspominajac o wycince pasa do 30 metrów

Jak to możliwe, że 16 marca wysoka komisja w takiej znakomitej obsadzie z udziałem wykonawcy, fachowców, biegłych sadowych, urzędników i policjantów po „DOKŁADNYM SPRAWDZENIU” dopatrzyła się tylko części powstałych szkód? Jak to świadczy o rzetelności wysokiej komisji? Czy to aby nie najzwyczajniej kłamczuchy lub przynajmniej ludzie niekompetentni albo w jakiś sposób oszukani podczas tego badania? Mamy nadzieję, że wyjaśni to prokuratura.

I jeszcze jedna kwestia - 16 marca rzecznik prezydenta pisał też, że wykonawca przyznał się do winy. Teraz jak mówili na konferencji urzędnicy zniknął i nie ma z nim kontaktu...Czy na coś takiego może sobie pozwolić ktoś, kto bierze udział w przetargach i musi się wykazywać wcześniejszymi dokonaniami? A może ktoś kazał wykonawcy wyciąć więcej drzew? Zastanawia także i to, że na konferencji 12 kwietnia mówiono jedynie o Promenadzie Zdrowia. Nie odniesiono się do grupy cennych drzew wyciętych nielegalnie na promenadzie historycznej. Pewnie w świnoujskim urzędzie muszą do tego jeszcze dojrzeć...

 

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl