WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

13.04.2018 12:24

Konkurs piosenki patriotycznej w Szkole Podstawowej nr 6 im. Mieszka I

W związku z przypadającą setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej”. To przewodnie hasło zainspirowało naszą społeczność szkolną do zorganizowania i uczestnictwa w ,,Konkursie piosenki patriotycznej”. Nad jego oprawą artystyczną czuwała Pani Mariola Krasowska, Bernadeta Wenta, Dagmara Ceroń i Sylwia Szostak. Konkurs odbył się 12 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 6 im. Mieszka I w budynku A.

 

Podczas pierwszej części udział wzięły klasy I-III. Była to cenna lekcja historii z udziałem uczniów, którzy z uwagą wysłuchali treści nawiązujących do pieśni patriotycznych, jak i byli ich spektakularnymi wykonawcami. Zaprezentowane zostały następujące utwory: ,,HYMN SYBIRAKÓW”, ,,PAŁACYK MICHLA”, ,,PRZYBYLI UŁANI POD OKIENKO’’, ,,SZARA PIECHOTA’’, ,,PIERWSZA BRYGADA’’, ,,WARSZAWSKIE DZIECI’’. Było to wyjątkowe spotkanie, ponieważ dziecięcy śpiew ożywił naszych bohaterów narodowych i wielką przeszłość naszego kraju.

W drugiej części wzięła udział młodzież gimnazjalna, która wspaniale współpracowała z uczniami klas IV-VII. Tutaj pieśni patriotyczne zaprezentowane przez szkolnych artystów przeplatały się z elementami wiedzy historycznej. Nawiązano m. in. do powstania warszawskiego oraz złożono hołd warszawiakom pochodzenia żydowskiego zamkniętym w getcie.

Dyrektor szkoły Pani Edyta Tomaszek każdemu uczestnikowi przedsięwzięcia wręczyła dyplom, doceniając jego pracę, zapał i zaangażowanie.

Jury w składzie: Pani Hanny Żurawskiej, Pani Elżbiety Post i Pani Agnieszki Bartczak przyznało następujące miejsca:

I miejsce otrzymały:

Anna Leśniewska klasa 4b ,,Deszcz, jesienny deszcz”,

Aleksandra Suchecka klasa 2e (ucz. gimnazjum) ,,Dziś idę walczyć mamo”,

Alicja Tomaszek klasa 2a (ucz. gimnazjum) ,,Warszawo ma”.

II miejsce otrzymali:

uczniowie klasy 5a, którzy zaśpiewali ,,Piechotę”.

Wyróżniono:

Emilię Beczkowską, Jacka Zaleskiego, Zofię Zalewską z klasy 5a za utwór ,,My, pierwsza Brygada”,

Michalinę Mackiewicz z klasy 4c, która zaśpiewała ,,Idziemy w noc” ,

Agatę i Piotra Muraszko (uczniów gimnazjum) za ,,Harcerskie ideały”.

 

Spotkanie uświęciła m.in.  swoją obecnością Pani Maria Zając Przewodnicząca Związków Sybiraków w Świnoujściu wraz z delegacją.

To spotkanie uświadomiło wszystkim, że bycie patriotą to ,,kochać swoją rodzinę, szkołę, miasto, kraj; poznawać historię, tradycję, kulturę własnego narodu; mieć szacunek dla godła, hymnu i języka”.

 

 

 

 

 

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl