WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

12.02.2018 19:40

Agatowska na prezydenta

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej świnoujskiego SLD radny Rady Miasta Świnoujście Jarosław Włodarczyk zaprezentował oficjalnie kandydaturę radnej Joanny Agatowskiej na stanowisko prezydenta miasta w nadchodzących wyborach samorządowych. W konferencji brali jeszcze udział radni Krzysztof Szpytko i Ryszard Teterycz. Radni odnieśli się również do sprawy budowy terminalu kontenerowego i tunelu.

 

Jak informował radny Włodarczyk radna Agatowska jednogłośnie uzyskała akceptację członków świnoujskiego SLD na kandydowanie na stanowisko prezydenta. Radni zapowiedzieli w związku z przygotowaniem do kampanii wyborczej liczne spotkania z mieszkańcami z którymi to wspólnie zamierzają stworzyć program akceptowalny przez świnoujścian i dla nich realizowany.

Radny Teterycz poruszył sprawę budowy terminalu kontenerowego. Przypomniał, że do końca minionego roku ustalono wstrzymanie się od dyskusji na ten temat do którego miał się przygotować Zarząd morskich Portów Szczecin i Świnoujście i który to miał informować Radę o postępie prac. Nic takiego jednak się nie stało, a na temat terminalu kontenerowego w Świnoujściu, jako koncepcji przesądzonej już do realizacji rozmawia się gdzie indziej, z pominięciem świnoujskich radnych i mieszkańców. Radny przypomniał, że przecież prezydent obiecywał w tej sprawie referendum, a teraz o terminalu kontenerowym rozprawia się np. w Toruniu na Forum Morskim bez udziału świnoujścian. Nic o nas bez nas zaznaczał radny dopominając się o prezentację stanu faktycznego , przeprowadzenia referendum w tej sprawie i złożenia jasnej deklaracji przez kandydatów na prezydenta Świnoujścia czy wspierają ideę budowy terminalu, czy też są temu przeciwni. Na temat terminalu wypowiadał się również radny Szpytko podkreślając, że planowany na ten cel teren to obszar Natura 2000 z siedliskami ptaków, wyjątkowy obszar z uwagi na walory środowiskowe, który podlega ochronie. Mówił, ze ewentualna wycinka kolejnych kilkuset hektarów drzew odbije się na faunie i florze, a także mikroklimacie, a do tego to również niepowetowane straty dla tamtejszych mieszkańców i wszechobecny niepokojący hałas.

- Czy stać nas środowiskowo żeby lokować kolejną dużą inwestycje po terminalu LNG? Miasto przecież powinno się rozwijać w sposób zrównoważony – mówił radny Szpytko.

Radna Agatowska i kandydatka na prezydenta mówiła z kolei o narastających niejasnościach w sprawie zamiaru budowy tunelu, zmianach wykonawców, odwołaniach , krytycznych opiniach i braku potwierdzenia finansowania inwestycji z wyjątkiem tej części, którą zamierza pokryć miasto. W tej sytuacji informowała Agatowska „złożymy jutro do prezydenta wniosek o to aby objąć tunelową inwestycję tarczą antykorupcyjną”. Ma to polegać na wystąpieniu do CBA o osłonę antyykorupcyjną inwestytcji aby przy jej realizacji nie doszło do jakichkolwiek nieprawidłowości.

Więcej w papierowym wydaniu gazety.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl