WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

16.01.2018 13:35

Porady prawne

W dzisiejszym skomplikowanym świecie prawnym zamieszczamy kolejny już odcinek odpowiedzi przygotowanych przez prawników na pytania przesłane przez Internautów i Czytelników gazety.

 

Pytanie: Mój były pracodawca nie wypłacił mi wszystkich należnych pieniędzy. Wygrałam sprawę przed sądem, ale spodziewam się, że pieniędzy nadal nie dostanę. Czy w takiej sytuacji powinnam zgłosić się do komornika z wyrokiem i przez niego odzyskać pieniądze?

Pracodawca ma bezwzględny obowiązek wypłaty wynagrodzenia, które podlega szczególnej ochronie prawnej. Pensja powinna zostać wypłacona niezależnie od sposobu zakończenia stosunku pracy. Jeśli zgodnie z dyspozycją wyroku pieniądze nie zostaną uiszczone na rzecz pracownika należy wystąpić do komornika z wnioskiem egzekucyjnym. Takie pismo można poprzedzić wezwaniem do dobrowolnej zapłaty wynagrodzenia jeszcze przed wszczęciem egzekucji, która – rzecz jasna – generuje dodatkowe koszty w związku z rozpoczęciem kolejnego postępowania tj. procedury egzekucyjnej.

Pytanie: Pracowałem na budowie bez umowy. Przez kilka miesięcy dostawałem pieniądze do ręki bez problemu. Teraz od końca listopada po otrzymaniu części kwoty słyszę tylko obietnice o pełnej wypłacie. Co w takiej sytuacji mogę zrobić aby odzyskać zarobione pieniądze?

W świetle obowiązujących przepisów nie jest wymagana forma pisemna umowy o pracę pod rygorem nieważności. Można zatrudnić pracownika także na podstawie umowy ustnej, jednakże warto jest spisać umowę na piśmie właśnie w celu łatwiejszego dochodzenia ewentualnych roszczeń ze stosunku pracy np. wynagrodzenia. W przedstawionym stanie faktycznym mogło dojść do zatrudnienia na podstawie wskazanej umowy o pracę lub zlecenia. Wobec powyższego należałoby wystąpić do pracodawcy z wezwaniem do zapłaty, a po bezskutecznym upływie wskazanego przez Pana terminu na uregulowanie należności można wystąpić do sądu z powództwem o zapłatę. Na pracowniku spoczywa jednak obowiązek udowodnienia istnienia zatrudnienia, faktu wykonywania pracy i zwłokę w zapłacie wynagrodzenia. Brak umowy, otrzymywanie wynagrodzenia do ręki nie sprzyjają wykazaniu niezbędnych okoliczności, ale jeśli dysponuje Pan jakimikolwiek środkami dowodowymi (np. świadkowie) to tego rodzaju sprawa przed sądem może zakończyć się pomyślnie.

Pytanie: Kupiłam samochód od mieszkańca Świnoujścia. Twierdził, że nie ma żadnych ukrytych wad, co potwierdził mechanik u którego byliśmy, a teraz się okazuje, że jednak są wady i to kosztowne . Jakie kroki powinnam w takiej sprawie podjąć, żeby odzyskać przynajmniej część przepłaconych pieniędzy, albo oddać auto poprzedniemu właścicielowi?

 

W pierwszej kolejności należy wskazać, że w powyższej sytuacji konsument może skorzystać z uprawnień przewidzianych w Kodeksie cywilnym oraz w ustawie o prawach konsumenta. Istnienie wskazanych przez Panią wad pozwala na skorzystanie z uprawnień z rękojmi, przewidzianej w art. 558 KC. Na tej podstawie kupujący może żądać usunięcia wad wykrytych w pojeździe, które istniały w momencie sprzedaży, o których strona kupująca nie została poinformowana lub obniżenia ceny pojazdu. Po bezskutecznym upływie terminu kupujący może odstąpić od umowy i obie strony powinny zwrócić sobie wzajemne świadczenia. Dobrze jest przed zainicjowaniem sprawy w sądzie wezwać nieuczciwego sprzedawcę do naprawy rzeczy bądź obniżenia ceny z tytułu wad przedmiotu umowy.

 

Zapraszamy do lektury kolejnej serii odpowiedzi na pytania prawne w następnym miesiącu.

Prawnicy

Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

 

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl