WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

13.12.2017 6:39

Porady prawne

W dzisiejszym skomplikowanym świecie prawnym zamieszczamy kolejny już odcinek odpowiedzi przygotowanych przez prawników na pytania przesłane przez Internautów i Czytelników gazety.

 

 
Pytanie: Jestem starszym i schorowanym człowiekiem, a moje jedyne dziecko wyjechało za granicę, rzadko się ze mną kontaktuje i nie poczuwa się do pomocy której potrzebuję i o którą zabiegałem w rozmowach. Czy są jakieś prawne możliwości i jakie żeby tę sytuacje jakoś uregulować?
Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje instytucję alimentów płatnych zarówno na rzecz dziecka, jak i rodzica. Przesłanką niezbędną do uzyskania takiego świadczenia jest wykazanie, że znajduje się Pan w niedostatku. Ponadto zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego. W celu uzyskania alimentów od dziecka powinien Pan wystąpić do sądu z powództwem. Warto wiedzieć, że taki pozew jest zwolniony z opłaty sądowej. Pismo należy skierować do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Pana lub dziecka – wybór należy do powoda.
Pytanie: Kupiłem samochód od księdza, który twierdził, że był drugim jego właścicielem. Przy rejestracji auta okazało się, że ksiądz był czwartym właścicielem. Czy to oszustwo i można dopominać się odszkodowania od tego człowieka za wprowadzenie w błąd? 
Inicjując postępowanie w przedmiocie dochodzenia odszkodowania trzeba precyzyjnie wykazać fakt poniesionej szkody, przez którą należy rozumieć faktyczną stratę lub utraconą korzyść. Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego ciężko jest stwierdzić, czy została poniesiona szkoda ze względu na to, że sprzedawca samochodu okazał się nie drugim, lecz czwartym właścicielem auta. Wystąpienie do sądu z powództwem o odszkodowanie wiąże się również z obowiązkiem poniesienia opłaty sądowej stosownie do wartości dochodzonej sumy. Ponadto występując z niezasadnym roszczeniem powód naraża się nie tylko na koszty sądowe, ale również na koszty należne stronie przeciwnej w razie przegrania sprawy. Ewentualnie można rozważyć złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.
Pytanie: Do którego pokolenia i w jakich koligacjach rodzinnych trzeba spłacać kredyt zaciągnięty w banku przez umierającą osobę, w rodzinie, która nie miała o tym żadnego pojęcia?  Jak uniknąć konieczności spłaty?  
W wyniku nowelizacji Kodeksu cywilnego w zakresie spadkobrania obowiązuje zasada przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza tj. do wartości stanu czynnego spadku, a faktycznie do wartości odziedziczonego majątku. Wobec powyższego jeżeli pasywa przewyższą aktywa, a nawet jeśli spadkobiercy nie złożą oświadczenia o odrzuceniu spadku w ustawowym terminie (6 miesięcy od dowiedzenia się o tytule swojego powołania) to i tak ich odpowiedzialność będzie ograniczona do tego, co wchodzi w skład spadku. Na to ograniczenie można jednak powołać się dopiero w postępowaniu egzekucyjnym. Wierzyciel nie będzie mógł zaspokoić się z majątku osobistego spadkobiercy.   
 
Zapraszamy do lektury kolejnej serii odpowiedzi na pytania prawne w następnym numerze gazety.
Prawnicy
Marta Lipiec – tel.: 693 642 894 
Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524
ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście
 
www.lipcowie.pl


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl