WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

23.11.2017 21:22

Kolejna zmiana nazewnictwa ulic?

Kilka dni temu do przewodniczącego Rady Miasta Świnoujścia wpłynęło zawiadomienie Wojewody Zachodniopomorskiego o wszczęciu postępowania dotyczącego zmiany nazw ulic: Juliana Markiewicza na Osiedlu Zachodnim oraz 1 Armii Wojska Polskiego w Karsiborze. Postępowanie to ma związek z ustawą o zakazie propagowania komunizmu. Odzewem na to zawiadomienie w porządku obrad sesji Rady Miasta w dniu 23 listopada znalazła się uchwała w sprawie przyjęcia przez Radę stanowiska w sprawie zmiany nazw powyższych ulic. Tą uchwałą radni chcieli wyrazić stanowczy sprzeciw wobec planowanych przez wojewodę zmian.

 

Rada Miasta stoi bowiem na stanowisku, iż zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1875), uprawnienie dotyczące nadania nazw ulicom przysługuje radzie gminy i to ona, podejmuje decyzję o jej zmianie na wniosek przedstawicieli wspólnoty samorządowej. W uchwale zwrócono też uwagę na to, iż aktualne nazewnictwo odnoszące się do ulicy Juliana Markiewicza oraz ulicy I Armii Wojska Polskiego nie jest sprzeczne z ustawą o zakazie propagowania komunizmu. I Armię Wojska Polskiego tworzyli żołnierze, w tym pierwsi osadnicy Świnoujścia i to im oddawana jest cześć między innymi poprzez nazwanie ulicy ich imieniem. Z kolei Pan Julian Markiewicz był jednym z pierwszych budowniczych Świnoujścia i nie można zapomnieć jego działań na rzecz rozwoju miasta. Nazywając jego imieniem jedną z ulic, a następnie nadając tytuł Honorowego Obywatela Miasta Świnoujście - Rada Miasta uhonorowała jego zasługi na rzecz lokalnej społeczności.

Dyskusja nad tym projektem uchwały była bardzo burzliwa i nasycona polityką. Trwała prawie trzy godziny. Zdecydowana większość radnych była za tym, aby zdecydowanie bronić się przed zabieraniem samorządowi jego praw. Większość nie zgadzała się także z tym, że zarówno Juliana Markiewicza, jak i żołnierzy I Armii Wojska Polskiego (powołanej na terenie ZSRR) potraktowano prawie jako wrogów Państwa, działających przeciwko niemu. Przypominano, że to żołnierze tej armii przeszli w II wojnie światowej szlak bojowy do Berlina. Wielu z nich zginęło w obronie Ojczyzny przed hitleryzmem. To między innymi dzięki nim zdobyto Kołobrzeg, żyjemy dzisiaj w Świnoujściu. To im należy się chwała i szacunek. Ostatecznie z przyjęciem tej uchwały głosowało 14 radnych. Trzech radnych wstrzymało się od głosu.

Podjęta uchwała nie ma jednak wpływu na zatrzymanie postępowania prawnego. Ma natomiast zasygnalizować władzom województwa, że radni, przedstawiciele mieszkańców Świnoujścia, nie zgadzają się z wszczętym postępowaniem.

Swoje stanowisko w sprawie zmiany nazewnictwa wystosował 8 listopada br. do Wojewody Zachodniopomorskiego prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl