WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

15.11.2017 6:54

Porady prawne

W dzisiejszym skomplikowanym świecie prawnym zamieszczamy kolejny już odcinek odpowiedzi przygotowanych przez prawników na pytania przesłane przez Internautów i Czytelników gazety.

 

 
Pytanie: Mam notarialne upoważnienie od przebywającego za granicą syna do odbioru z poczty jego korespondencji. Jednak nie mogłam jej odebrać, bo pani na poczcie zażądała ode mnie upoważnienia podpisanego na poczcie. Czy notarialne upoważnienie nie ma odpowiedniej ważności?
Powyższa kwestia jest uregulowana w rozporządzeniu w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych. Poczta uznaje zarówno zwykłe pełnomocnictwa (te, o których wspomina Kodeks cywilny – czyli np. tak jak Pani wspomina pełnomocnictwo notarialne) oraz specjalne pełnomocnictwa pocztowe. Jeżeli chodzi jednak o odbiór przesyłek z sądu to wymagane jest specjalne upoważnienie podpisane na poczcie. Jeżeli ma być ono bezterminowe to kosztuje 26 zł, a jeżeli okresowe to cena jest niższa. Sporządza się je na specjalnym druku, a udzielane jest w placówce po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość.
Pytanie: Zostałam w jednym ze sklepów sieciowych posądzona o kradzież. Zatrzymał mnie przy wielu ludziach ochroniarz robiąc awanturę i wraz z jednym ze sprzedawców zaprowadzili mnie na zaplecze i przeszukali niczego nie znajdując. Nawet mnie nie przeprosili. Czuje się upokorzona i chcę uzyskać jakąś rekompensatę za takie mnie potraktowanie. Kogo w tej sprawie powinnam zaskarżyć?  
W opisanym przypadku można byłoby dochodzić zadośćuczynienia, rekompensuje straty o charakterze niematerialnym tj. tak jak w tej sytuacji - przykładowo naruszenie dobra osobistego.
Przy dochodzeniu zadośćuczynienia istotna jest krzywda jakiej doznała osoba, której dobro zostało naruszone. Kwota żądanego zadośćuczynienia ma charakter uznaniowy – sąd na podstawie wszystkich okoliczności podejmie ostateczną decyzję co zasadności żądania, jak i wysokości zasądzonej kwoty. Pomocne mogą być już wydane orzeczenia w podobnych sprawach, ale nie należy tego traktować wiążąco, gdyż każdy przypadek jest oceniany indywidualnie. Można skierować pozew przeciwko sklepowi, ale wcześniej należałoby wezwać go do dobrowolnej zapłaty żądanej kwoty tj. przygotować wezwanie do zapłaty, które poprzedzi ewentualne wniesienie pozwu.
Pytanie: Sąsiedzi na swojej działce, ale na granicy z moją postawili błyskawicznie ścianę garażu. Wcześniej z urzędu dostałam pismo, czy się zgadzam na postawienie przez sąsiadów garażu od strony mojej działki, tylko że nie było dołączonej do pisma mapki z usytuowaniem tego garażu. Zgodziłam się będąc przekonana, że garaż będzie cztery metry od granicy. Co zrobić w takiej sprawie? 
W pytaniu nie wskazano o jaki garaż chodzi dlatego przyjmujemy, że stan faktyczny dotyczy możliwości wybudowania garażu wolno stojącego. Takiej konstrukcji nie wolno wybudować w dowolnym miejscu, należy dostosować się do postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo do decyzji o warunkach zabudowy. W tych dokumentach wskazuje się odległość garażu od drogi oraz określa się jaka może być odległość budynku od granicy z sąsiednią działką. Nie zawsze odległość garażu od działki musi wynosić 4m – tak będzie, gdy garaż jest zwrócony ku tej działce ścianą z oknem lub drzwiami. Gdy nie ma otworów w ścianie garażu – wystarczą 3m, a 1,5m, gdy pozwalają na to przepisy lokalne albo specyfika działki lub garażu. 
Zapraszamy do lektury kolejnej serii odpowiedzi na pytania prawne w następnym numerze gazety.
Prawnicy
Marta Lipiec – tel.: 693 642 894 
Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524
ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście
 
www.lipcowie.pl


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl