WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

11.10.2017 8:47

Porady prawne

W dzisiejszym skomplikowanym świecie prawnym zamieszczamy kolejny już odcinek odpowiedzi przygotowanych przez prawników na pytania przesłane przez Internautów i Czytelników gazety.

 

Pytanie: Jakie obowiązują przepisy w zakresie nasadzeń zieleni pomiędzy sąsiadującymi posesjami na prywatnych działkach? Czy w przypadku konfliktu sąsiedzkiego w kwestii odległości nasadzenia od granicy działki może być stosowany np. regulamin ogrodów działkowych, czy też obowiązują innego rodzaju przepisy i jakie?

W przedstawionym stanie faktycznym można byłoby wyjść od przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących własności. Zgodnie z ich treścią jeśli owoce z drzew posadzonych na sąsiednim gruncie spadną na nasz grunt właściciel takiej posesji może je zebrać jako swoją własność. Ponadto w przypadku gdy gałęzie z sąsiedniego gruntu wejdą na nasz teren właściciel będzie mógł je po prostu obciąć w takim zakresie w jakim przekraczają obrys jego gruntu. Przepisy regulaminu jako aktu podrzędnego wobec ustawy muszą być z nią zgodne, a więc nie mogą zawierać sprzecznych regulacji z tymi wskazanymi powyżej.

Pytanie: Jakie obowiązują przepisy dotyczące strzelania z wiatrówki na terenie posesji jednorodzinnej mającej obok sąsiadów? Czy w ogóle dozwolone jest strzelanie z wiatrówki do zwierząt i ptaków na własnej działce? Co w przypadku kiedy zdarzy się jakiś rykoszet i ucierpią na tym osoby mieszkające obok? Jakie podjąć kroki aby temu zapobiec?

W pierwszej kolejności należy wskazać, że zwierzęta (w tym ptaki) podlegają ochronie prawnej. Oznacza to, że wszelkie działania, które powodują spowodowanie im krzywdy są zabronione, a ten kto nie respektuje powyższego zakazu powinien liczyć się z sankcją karną od kary grzywny po karę pozbawienia wolności. Ten kto zauważy tego typu działanie powinien jak najszybciej poinformować policję o całym zajściu bo brak reakcji może przyczynić się nawet do śmierci niewinnej istoty. Tego typu zachowania są równie niebezpieczne dla ludzi – gdyby więc doszło do tragedii z udziałem człowieka to z pewności znalazłyby zastosowanie przepisu Kodeksu karnego.

Pytanie: Na jednym z portali internetowych napisano nieprawdę o mnie i mojej rodzinie. Rozmawiałem z prowadzącym ten portal prosząc o sprostowanie, ale on to zbagatelizował mówiąc, że mają rację. Czy w takiej sprawie powinienem wystąpić od razu do sądu czy też wcześniej na piśmie do wydawcy?

Z przedstawionych informacji wynika, że w pierwszej kolejności należałoby zwrócić się do wydawcy z wezwaniem o usunięcie naruszenia prawa. Wskazane pismo powinno zawierać termin na wykonanie wezwania, po upływie którego będzie Pan uprawniony do wystąpienia z powództwem do sądu. Warto pamiętać, że jeśli w opisanej sprawie dojdzie do naruszenia dóbr osobistych będzie Pan mógł domagać się zadośćuczynienia.

Zapraszamy do lektury kolejnej serii odpowiedzi na pytania prawne w następnym numerze gazety.

Prawnicy

Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl