WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

Prezes Ludwik Heinsch

10.10.2017 23:15

Robimy to na próbę..., a próbę robi się w jakimś celu

Po doniesieniach medialnych, społecznej dyskusji na Warszowie, kontrolach, konferencjach radnych i wizytacji świnoujskich radnych dwóch komisji na terenie portu, sprawa składowania i przeładunku granulowanej siarki w Świnoujściu, w końcu widać dojrzała do omówienia jej na konferencji prasowej zorganizowanej przez OT PORT Świnoujście. Doszło do niej we wtorek 10 października. Prezes firmy Ludwik Heinsch uspokajał, że towar jakim się na próbę zajmują nie jest szkodliwy.

 

-To rzecz inna niż sypka siarka. Towar, który możemy przeładowywać zgodnie z paszportem jaki posiadamy dla nabrzeży. Granulat siarki w żadnych klasyfikacjach nie jest zaznaczony jako towar niebezpieczny – mówił już na wstępie konferencji prezes OT PORT Świnoujście L. Heinsch. Podkreślał, iż na próbę przyjęte zostało zlecenie na przeładunek w Świnoujściu 27.260 ton granulatu siarki z Siarkopolu wedle schematu wagon – plac- statek. Problemem była tylko bliskość placu składowego węgla i koksu i związane z tym obawy o zanieczyszczenie granulowanej siarki. Prezes informował, że zlecenie obejmuje 12 składów kolejowych, a przeładunkiem zajmuje się specjalistyczna firma zatrudniona też w Siarkopolu.

- Robimy to na próbę. Nie ma kontraktu wieloletniego na duże ilości siarki granulowanej – zapewniał prezes wymieniając pięć zasadniczych punktów, które zdecydowały o zajęciu się tym towarem - Pierwszy to fakt, że nie chodzi o siarkę tylko granulat, drugi, że siarka granulowana nie jest towarem niebezpiecznym, trzeci, ze to tylko na próbę, czwarty że przeładunek nastąpi pod szczególnym nadzorem aby dochować wszelkim przepisom i piąty aby tej staranności dochować do wypłynięcia statku w terminie pomiedzy 22 a 27 października. Mam nadzieje, ze termin będzie dotrzymany, gdyż w dostawach kolejowych odnotowujemy opóźnienie. Później w tym samym miejscu będzie koks z Jastrzębskiej spółki, więc termin musi być dotrzymany – informował L. Heinsch.

Prezes zapewniał,ze plac składowy dla siarki granulowanej został właściwie przygotowany, a przerwy dylatacyjne pomiędzy płytami betonowymi odpowiednio zabezpieczono. Granulat siarkowy jet też w miare potrzeb zraszany żeby zapobiegać jakiemukolwiek pyleniu. Woda ze zraszania jest później odpompowywana i ponownie stosowana do zraszania.

- Gdybym powiedział, że gram pyłu nie powstanie to bym nie mówił prawdy. Minimalne ilości pyłu są nieporównywalnie mniejsze od tego który powstaje przy koksie i węglu. Zraszanie granulatu siarki prawie do końca eliminuje powstawanie pyłu – dodał prezes – proszę przekazać moje zapewnienie, że nie było dotąd pylenia i przy załadunku statku też nie będzie pylenia - podkreślił Heinsch.

Pytany jak ocenia wypowiedź świnoujskiego prezydenta określający metody pracy w porcie na poziomie trzeciego świata mówił, że dla niego takie słowa dotyczące stylu pracy są problemem odrębnym, już nie związanym z problemem granulatu siarki. Natomiast metody przeładunków stosowane obecnie w XXI wieku są często podobne do tych z wieku XIX i to w najnowocześniejszych portach.

- Zapewniam, że port w Świnoujściu nie przeładowuje szkodliwych towarów – z mocą zaznaczał Heinsch. Wyraził też oczekiwanie żeby prezydent Żmurkiewicz był prezydentem wszystkich mieszkańców i spółek, a także portowców. Pytany, czy po tym zleceniu port przyjmie kolejne na przeładunek siarki granulowanej prezes mówił – Próbę robi się w jakimś celu. Nie będę ukrywał, że Siarkopol widziałby dalszą współpracę. Na dzień dzisiejszy raczej kolejne próby wykluczam. Moja idea fix to działanie portu zgodnie z zasadami ochrony środowiska. Jeśli cokolwiek byłoby szkodliwego w tym przeładunku granulatu to zrezygnujemy z dalszych prób. W rozmowach z Siarkopolem żadna ze stron nie zająknęła się w sprawie dalszej współpracy.

Po konferencji dziennikarze mieli okazje obejrzeć składowisko siarki. Robiło wrażenie zabezpieczonego. Na miejscu podkreślano, że wiejący ostatnio wiatr o sile 8 stopni w skali Beauforta przy padającym deszczu nie powodował pylenia granulatu siarki.

Wydaje się, że póki co zadbano o zapewnienie bezpieczeństwa składowania. Nie wiadomo jednak jak będzie wyglądał załadunek granulatu na statek. Tego chyba nikt nie jest teraz w stanie ocenić. Musi to przebiec empirycznie. Oglądając kartę charakterystyki towaru jakim jest siarka granulowana mimowolnie zapala się czerwona lampka. Zastosowanie zidentyfikowane : surowiec w przemyśle chemicznym do produkcji kwasu siarkowego, środków ochrony roślin, wulkanizacji kauczuku. Przy identyfikacji zagrożeń dla człowieka zaznacza się działania drażniące na skórę. Inne skutki może jednak spowodować niewłaściwe składowanie i pylenie. Jak się zaznacza pyły i pary z powietrzem tworzą nawet mieszaniny wybuchowe. Podstawa zatem to dbałość o właściwe przechowywanie, zraszanie i odpowiedni przeładunek, a o to prezes Henisch obiecuje w pełni zadbać.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl