WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

Władza się podczepia

12.12.2009 11:01

Władza się podczepia

Wojowniczy duch Warszowa obudzony?

Już tysiąc osób oficjalnie wspiera swoimi deklaracjami poparcia działania Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Prawobrzeża Świnoujścia zarejestrowanego 1 grudnia br. W piątek 11 grudnia stowarzyszenie zorganizowało kolejne burzliwe, trzygodzinne spotkanie z mieszkańcami i przedstawicielami władz, które odbyło się w Filii Miejskiego Domu Kultury na Warszowie.

W spotkaniu, którego głównym tematem była próba odpowiedzi na pytanie dlaczego należą się nam rekompensaty za budowę terminalu LNG, uczestniczyło około 80 osób, w tym trzech radnych i rzecznik świnoujskiego prezydenta. Prezes Stowarzyszenia Sebastian Jasiński przedstawił na wstępie wspominaną już przez nas i wysłaną do Polskiego LNG listę, podzielonych na pięć działów konkretnych oczekiwań mieszkańców w zamian za budowę terminalu. Wiceprezes Stowarzyszenia Zenon Nowak i sekretarz tej organizacji Piotr Piwowarczyk przedstawili konkretne zagrożenia płynące z usytuowania i budowy terminalu LNG oraz jego późniejszego funkcjonowania. Obaj panowie swoimi wypowiedziami zadawali kłam twierdzeniom prezesa i przedstawicieli Polskiego LNG, że terminal jest bezpieczny, i nie ma zagrożeń. Między innymi zaprezentowano porażające zdjęcia z awarii rurociągu gazowego w Ahn w Belgii (2004 r.), gdzie zginęło 23 osób (120 osób rannych), z eksplozji terminalu gazowego w miejscowości Skikda w Algierii (2004 r.), w efekcie której zginęły 24 osoby ( 100 rannych). Z. Nowak wspomniał o wycieku gazu i pożarze ze słupem ognia do 100 metrów, do jakiego doszło w Norwegii w 2007 r i w trakcie którego nikt nie zginął tylko dlatego, że wszystkie urządzenia były usytuowane na sztucznej wyspie, z dala od ludzkich siedzib. Pokazywano również zdjęcia z Malibu, gdzie odbył się skuteczny protest przeciwko budowie terminalu gazowego, który tam miał być oddalony o 22 mile od miejscowości. U nas natomiast zbiorniki terminalu będą oddalone o kilkaset metrów od bloków mieszkalnych. Podkreślano, że w przypadku eksplozji świnoujskiego terminalu totalne zniszczenia będą sięgać Międzyzdrojów i Ahlbecku. W tym momencie wielu osobom „otworzyły się oczy”.

- Co nam PLNG może dać, tylko kłamstwo – mówił Piotr Piwowarczyk – Jest wiele metod , żeby sie sprzeciwić, referendum, blokowanie inwestycji i inne. Mamy jeszcze możliwość wpływu na to by chronić nasze interesy i musimy zminimalizować straty. Nie istnieją na świecie takie umowy, których nie można zerwać. - dodawał m.in. P. Piwowarczyk. Sekretarz Stowarzyszenia przypomniał jak to zbagatelizowano problem świnoujskiego terminalu LNG nie pytając o jego budowę mieszkańców.

- Radna Agatowska mówiła na sesji, że to radni są przedstawicielami mieszkańców i nie ma co pytać w referendum mieszkańców Warszowa o to czy chcą terminalu – wspominał P. Piwowarczyk – Gdyby radni , władza uczciwie zapytali wcześniej o budowę terminalu mieszkańców to nie byłoby problemu – zapewniał Piwowarczyk.

        Głosy mieszkańców z sali były utrzymane w jakby dwóch nurtach od zdecydowanego, wojowniczego przeciwstawienia się budowie terminalu przy choćby zaangażowaniu niemieckich ekologów do bardziej umiarkowanego czyli pogodzenia się z terminalem, ale w zamian za konkretną pomoc PLNG dla mieszkańców i Miasta. Wypowiadało się także dwóch radnych przewodniczący Zbigniew Pomieczyński i Ryszard Teterycz. Trzeci z nich Tadeusz Kaczmarek nie wydusił z siebie ani słowa. Pomieczyński mówił, że jest przeciwnikiem terminalu, ale równocześnie i to, że Polska potrzebuje terminalu. Radny Teterycz przypomniał, że tylko on mówił wcześniej, że strona ekologiczna i bezpieczeństwa terminalu powinny być wyjaśnione. Mówiono też o potrzebie zwołania sesji Rady Miasta na temat terminalu. Z wypowiedzi władzy przepijał teraz duch wsparcia dla mieszkańców.

 Następne spotkanie z mieszkańcami całego Miasta zaplanowano na 15 stycznia 2010 r. w sali teatralnej MDK na lewobrzeżu.

Więcej na ten temat w najbliższym gazetowym wydaniu „Wyspiarza niebieskiego”

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl