WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

23.03.2017 8:04

Porady prawnika

W przypadku doznania wyraźnej utraty zdrowia na skutek błędu lekarskiego jaki powinno się przyjąć prawny tryb postępowania aby uzyskać należne odszkodowanie?

 

Odpowiedź: W opisanej powyżej sytuacji przede wszystkim można spróbować wykorzystać następujące możliwości: renta, jednorazowe odszkodowanie lub zadośćuczynienie.

Jeśli zdecydujemy się dochodzić odszkodowania na drodze postępowania sądowego to należy wiedzieć, że pełni ono funkcję rekompensaty majątkowej za skutki popełnionego w sztuce lekarskiej błędu, co oznacza, że ma pokryć takie wydatki jak m.in.: leczenie, sprzęt medyczny, rehabilitacja, leki. Należy jednak pamiętać, że aby liczyć na wygraną przed sądem trzeba wykazać faktycznie poniesione koszty w dochodzonej wysokości. Jako dowód mogą posłużyć przede wszystkim faktury i rachunki, stąd przed wszczęciem postępowania zaleca się skompletowanie całej dokumentacji. Jeśli sąd przyzna odszkodowanie to tylko w takiej wysokości na jaką składają się ściśle określone wydatki.

Ponadto w sytuacji utraty całkowitej lub częściowej zdolności do pracy zarobkowej poszkodowany pacjent może domagać się renty odszkodowawczej. Istotne jest jednak, że utrata zdolności zarobkowych musi stanowić konsekwencję błędu medycznego. W tym przypadku cała trudność polega na wykazaniu przed sądem ww. związku przyczynowego.

Jeśli chodzi o zadośćuczynienie to warto pamiętać, że w odróżnieniu od powyższych ma ono na celu rekompensatę szkód niematerialnych takich jak np.: ból, cierpienie, oszpecenie, czy zły stan psychiczny. To jakiej kwoty będziemy żądać zależy od tego, na ile wyceniamy „poniesione przez nas straty”, gdyż nie istnieją przepisy wskazujące na górną granicę żądanego świadczenia. Dobrze jest mieć jednak na uwadze, że zadośćuczynienie powinno być proporcjonalne do doznanej krzywdy, a nie nadmiernie wygórowane. Przy konstruowaniu powództwa warto także posiłkować się m.in. aktualnym orzecznictwem, z którego można wyprowadzić pewne racjonalne „ramy kwotowe” akceptowane przez sądy w podobnych przypadkach.

Wymienionych powyżej świadczeń należy dochodzić w postępowaniu przed sądem na drodze procesu.

Konstruując odpowiedź Autorzy przyjęli założenie, że w stanie faktycznym miał miejsce błąd medyczny, który nie budzi wątpliwości.

Tekst ma na celu jedynie zasygnalizowanie rozwiązania problemu odszkodowań za błędy medyczne, dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.

W kolejnym tekście odpowiemy m.in. na pytanie dotyczące ulg „dla frankowiczów”.

Prawnicy

Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl