WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

22.02.2017 7:01

Podział majątku wspólnego po rozwodzie – czy byli małżonkowie muszą zapłacić podatek dochodowy?

Decydując się na rozwód należałoby także zastanowić się co z naszym wspólnym majątkiem. Mamy przecież dom, samochód, działkę nad morzem... - zgodnie z przepisami z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Z chwilą orzeczenia rozwodu wspólność ustawowa ustaje, ale majątek wspólny i tak podzielić trzeba, czy to na mocy umowy między małżonkami, czy na podstawie orzeczenia sądu na żądanie jednego z małżonków.

 Gdyby przykładowo dokonać podziału majątku wspólnego w ten sposób, że: jeden z małżonków dostałby na własność dom, samochód i wspomnianą działkę nad morzem z obowiązkiem spłaty drugiego małżonka to zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych jej przepisów nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.
 Z literalnego brzmienia powołanego przepisu wynika zatem, że wyłączeniu spod działania przepisów ustawy podlegają przychody z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania małżeńskiej wspólności majątkowej.
 W tym miejscu należy wskazać, że przychodem z podziału majątku wspólnego jest wartość otrzymanego przez każdego z małżonków majątku, a także wartość spłat (dopłat) otrzymywanych przez jednego z tytułu podziału majątku. Wartość majątku oraz wartość spłat uzyskanych z tego tytułu przez małżonków nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Przenosząc powyższe rozważania na grunt omawianego przykładu – zarówno mąż jak i żona nie zapłacą podatku w związku z dokonanym podziałem majątku.
 Dzieląc majątek wspólny po rozwodzie warto więc pamiętać, że wszelkie uzyskane z tego tytułu „korzyści” zarówno w postaci przedmiotów, jak i pieniędzy nie podlegają opodatkowaniu, co oznacza, że można spokojnie skupić się wyłącznie na „dzieleniu” bez obawy przed urzędem skarbowym.
 Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu podziału majątku, dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.
 
Prawnicy
Marta Lipiec – tel.: 693 642 894 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl