WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

21.10.2016 13:42

ALIMENTY NA DZIECKO

Ojciec lub matka dziecka, którzy zdecydują się wystąpić do sądu o alimenty w imieniu swojego potomka powinni pamiętać, że stosownie do przepisów Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od kilku kryteriów, na które składają się: usprawiedliwione potrzeby uprawnionego i możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego.

 

Przygotowując pozew o alimenty należy podsumować miesięczny koszt utrzymania dziecka, a co za tym idzie zachować zdrowy rozsądek przelewając takie zestawienie na papier. Jeśli wyobraźnia podpowiada, że miesięczny koszt utrzymania rocznego dziecka wynosi 10.000 zł to lepiej już na początku nieco obniżyć wymagania zanim pismo trafi na biurko sędziego. Realistyczne podejście do życia zaprocentuje także przy weryfikacji drugiego kryterium – nie można uzasadniać wysokości żądanej kwoty z pominięciem sytuacji zarobkowej i zawodowej zobowiązanego proponując przykładowo, że marynarz może pływać 12 miesięcy w roku żeby zarobić więcej pieniędzy dla dziecka.

Domagając się alimentów należy pamiętać, że zgodnie z przepisami to rodzice zobowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka. Pojęcie „rodzice” oznacza dwie osoby – ojca i matkę, co nie oznacza, że to wyłącznie „na niej”, czy „na nim” spoczywać będzie ciężar utrzymania małoletniego. Jeśli ustalimy, że usprawiedliwione potrzeby dziecka „kosztują” 2.000 zł to ta kwota obciąża obydwoje rodziców, a nie tylko tego, od którego domagamy się świadczenia. Wskazując żądaną sumę należy określić: ile pieniędzy żądamy, do kiedy mają być płatne i od kiedy.

Jeśli okaże się, że o drugim z rodziców słuch zaginął, a telefon milczy to dochodzenie alimentów na drodze sądowej możliwe jest również od dalszych krewnych dziecka, ale tylko wtedy gdy „tej pierwszej w kolejności” osoby po prostu nie ma lub gdy nie jest w stanie wywiązać się ze swoich obowiązków.

Konstruując pozew o alimenty warto także zwrócić uwagę, że jest to pismo zwolnione z opłaty sądowej, sądem właściwym do wniesienia pozwu jest sąd rejonowy, w okręgu którego powód lub pozwany ma miejsce zamieszkania, a ponadto jeśli alimenty dotyczą małoletniego to dziecko jest powodem jedynie reprezentowanym przez rodzica. Należy wskazać także wartości przedmiotu sporu, którą określić należy poprzez pomnożenie miesięcznej kwoty alimentów przez okres jakiego mają dotyczyć, nie więcej niż za 12 miesięcy w przypadku alimentów dochodzonych na przyszłość.

Aby nie czekać na pieniądze do czasu rozstrzygnięcia sprawy przydatne jest złożenie w pozwie wniosku o udzielenie zabezpieczenia kosztów utrzymania rodziny na czas trwania procesu.

Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu świadczeń alimentacyjnych dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.

Prawnicy

Marta Lipiec – nr kontaktowy: 693 642 894

Łukasz Lipiec – nr kontaktowy: 512 321 524


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl