WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

Zarządca od lat bez konkursu

13.11.2009 7:24

Zarządca od lat bez konkursu

Cmentarne refleksje

Święto zmarłych, wizyty na cmentarzu, to czas na refleksję, zadumę. To także czas, kiedy prześcigamy się w robieniu porządków, wymyślnych dekoracji grobów osób najbliższych, jakbyśmy starali się wynagrodzić im niepamięć w inne dni. Na tle tych szykownych nagrobków jakże smutno wyglądają te zapomniane, przy których nikt się już nie pochyla. Wtedy pojawia się refleksja kto też dba o cmentarz?

Zapadły skrawek ziemi, złamany krzyż, nieczytelna tabliczka, wreszcie trawy przewyższające głębokość pochówku. Taki obraz kojarzy się z małymi, zapomnianymi wiejskimi cmentarzykami, przy zapadłych w ziemię ruinach kościoła. Taki obraz nie jest też obcy na świnoujskim cmentarzu przy ul. Karsiborskiej. Widok chylących się ku upadkowi grobów ma swoisty cmentarny klimat, ale często też oburza. Dlaczego są w takim stanie?

- Są to przeważnie pierwsze pochówki z lat 80-tych. To często groby ludzi bezdomnych chowanych przez opiekę społeczną. Przed powiększeniem cmentarza były to groby kopane tuż przy jego granicy. Ustawodawca mówi o prawie do grobu na okres 20 lat. Po tym okresie jest ustawowy obowiązek przedłużania okresu użytkowania. Z czysto ludzkich powodów na naszym cmentarzu czekamy około 25- 30 lat – mówi m.in. Marzena Szczepaniak, zarządca cmentarza komunalnego.

Świnoujskim cmentarzem zarządza przedsiębiorstwo pogrzebowe „Hades”. Miasto zawarło umowę z usługobiorcą na czas nieokreślony. Wówczas, kiedy ją zawierano, była taka możliwość, ale od lutego 2004 roku (CZYLI PONAD 5 LAT!) obowiązuje ustawa w myśl której Miasto winno przeprowadzić już konkurs na zarządzanie cmentarzem. Dziwne, że zostało to odłożone ...na te aż kilka lat. Nie chcielibyśmy podejrzewać, że w tym przypadku decydującą rolę odegrały rodzinne koligacje łączące firmę zarządzającą cmentarzem z jednym z pracowników Urzędu Miasta Świnoujście. Miasto teraz przymierza się jednak do ogłoszenia konkursu na cmentarne usługi.

- Zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, obowiązującą obecnie, powinno się te stare umowy wypowiadać. Ponieważ takich umów na czas nieokreślony mamy kilka, wypowiadamy je sukcesywnie. Robione są przetargi na administrowanie. Przymiarką do przetargu na administrowanie cmentarzem jest wykonana niedawno inwentaryzacja cmentarza. Ma ona ułatwić nam przygotowanie przetargu. Myślę, że w najbliższym czasie taki przetarg będzie przygotowywany – mówi Grażyna Melerska zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska.

W starej części cmentarza miejsc do pochówku jest już niewiele. Dzięki inwentaryzacji będzie można łatwo wyodrębnić te najstarsze i przygotować je pod kolejne pochówki. Inwentaryzacja znalazła też swoje odzwierciedlenie w internecie. Już teraz można zajrzeć do mapy cmentarzy – na lewobrzeżu i na prawobrzeżu (w Przytorze) umieszczonej na stronie www.polskie-cmentarza.com./swinoujscie. W przyszłym roku na podstawie inwentaryzacji oznaczone zostaną na cmentarzach poszczególne sektory. Na cmentarzu przy ul. Karsiborskiej staną nareszcie tablice z mapą cmentarza. Pozwoli to na szybszą orientację w powiększającym się ciągle cmentarnym terenie. W przyszłości ma się pojawić na cmentarzu możliwość elektronicznego wyszukiwania miejsca pochówku.

Więcej na ten temat w najbliższym gazetowym wydaniu „Wyspiarza niebieskiego”

 

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl