WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

21.10.2009 8:19

Otwarcie wystawy pt. „Islandia 2009”

W czwartek 22 października o godzinie 17.00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się otwarcie wystawy pt. „Islandia 2009”. W roku 2009 mija 50 rocznica rejsu „WITEZIA II”, który w trudnych powojennych czasach dopłynął do Islandii.

W sierpniu 1958r. „Witeź II” wyruszył w kierunku Islandii. Kapitanem wyprawy był Emil Żychiewicz, towarzyszyli mu: Ludomir Mączka, A. Rześniowiecki, M. Jaworska, M. Domagała. Z powodu złych warunków atmosferycznych i braku wody, nie udaje się osiągnięcie zamierzonego celu. Po dopłynięciu w okolice Wysp Owczych jacht zawrócił do portu macierzystego.

 

Celem WYPRAWY ISLANDIA 2009 było przypomnienie wyczynu akademików. Rejs rozpoczyna „Obchody 65-lecia polskiego żeglarstwa w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim”. Honorowy patronat nad wyprawą przyjęli Piotr Krzystek – Prezydent Miasta Szczecina, Władysław Husejko - Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Stanisław Laskowski - Honorowy Konsul Generalny Islandii i Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.

 

Załodze „Starego” udało się opłynąć Islandię, w tym okrążyć groźny i najdalej wysunięty na północny-zachód cypel Europy Hornbjarg, przeciąć Koło Podbiegunowe przy wyspie Grimsey, gdzie Neptun dokonał Chrztu Polarnego. Młodzi żeglarze przepłynęli w ciągu 63 dni prawie 4 tysięcy mil morskich, żeglowali przez Morze Bałtyckie, Północne, Norweskie, północno-wschodni Ocean Atlantycki oraz trudne i zdradliwe cieśniny Skagerrak i Kategatt.

 

Przez pokład „STAREGO” przewinęły się 42 osoby, w tym 31 uczniów i studentów szczecińskich oraz zachodniopomorskich szkół. Kadra liczyła 11 osób. Jej trzon to członek Rady Polskiej Fundacji Morskiej kpt. Maciej Krzeptowski, pierwsi oficerowie - Kazimierz Sawczuk z Klubu Rotary w Świnoujściu i Grzegorz Węgrzyn,

II oficer Cezary Pawłowski, III oficer Piotr Owczarski, kapelanem wyprawy był ks. Mariusz Słomiński. Najmłodszy uczestnik miał 14 lat.

 

Do Islandii udało się dopłynąć po 29 dniach żeglugi. Żeglarze przekazali do Muzeum Morskiego w Reykjaviku tablicę upamiętniającą rejs „Witezia II” z 1959 roku oraz dokumenty i zdjęcia. Tablicę odsłonięto 3 lipca 2009 w holu głównym Muzeum, w obecności Przewodniczącego Rady Miasta Reykiawiku, przedstawicieli ambasad i konsulatów - polskiego, brytyjskiego, rosyjskiego, niemieckiego, Polonii, polskich żeglarzy z 4 jachtów – „Stary”, „Vagabond II”, „Barlovento II”, „Panorama”, oraz wielu innych zaproszonych gości. Uroczystość relacjonowały islandzkie media. „Tylko wiatr, marzenia i jacht „Witeź II” przywiodły tu pierwszych polskich żeglarzy w roku 1959”. Taki napis widnieje na tablicy pamiątkowej ufundowanej przez Jacht Klub AZS Szczecin i Rotary Club Szczecin, a zaprojektowanej oraz wykonanej przez artystę plastyka Zdzisława Sobierajskiego.

 

Młodzież wraz z kadrą była na cmentarzu w Reykjawiku, gdzie złożyła kwiaty na grobie polskich marynarzy ze statku s/s „Wigry”, a także umieściła wieniec na falochronie portu Hanstholm (Dania) w miejscu tragedii trawlera rybackiego „Brda”.

 

Wielkim wyzwaniem była logistyka wyprawy – zorganizowano 6 podmian załóg, nasi młodzi żeglarze pokonali busami około 6 tysięcy kilometrów po drogach Szwecji, Danii, Norwegii, dwie grupy poleciały samolotami na Islandię i z Islandii, razem około 2.400 km.

 

 

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl