WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

11.10.2009 13:24

W ŚWINOUJŚCIU ORZEKAĆ NIE MA KTO

W Świnoujściu nie funkcjonuje Komisja ds Orzekania o Niepełnosprawności, choć takie ciało działa w innych miejscowościach zachodniopomorskiego. Rzecznik prezydenta Robert Karelus orzekł, że u nas nie ma takiej potrzeby...

- Mam niepełnosprawne, bo autystyczne dziecko, z którym kiedy jest taka potrzeba i muszę skorzystać z Komisji ds. Orzekania o Niepełnosprawności, muszę przemieszczać się aż do Szczecina – mówi zdenerwowany ojciec 12 – letniego syna.

- Stawiłam się prze taką komisją w Szczecinie, otrzymałam odpowiednie orzeczenie, jednak legitymacji nie mam do dzisiaj. Mało tego, po roku czasu komisja orzekła, że jestem zupełnie zdrowa – żali się mieszkanka prawobrzeża, której usunięto czerniaka, a obecnie dojeżdża do Szczecina na chemię.

Podobne problemy sygnalizowało jeszcze kilkanaście innych osób. Dlaczego tak jest? Dlaczego nas, z terenu, traktuje się w Szczecinie jak zło konieczne? Czy jesteśmy ludźmi innej kategorii? - Takie są odczucia ludzi, których życie nie rozpieszcza, a los za nic ukarał niepełnosprawnością.

W zachodniopomorskim działa 18 KOMISJI DS. ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI m.in. w takich miastach jak Choszczno, Drawsko Pom., Goleniów, Gryfino, Police, Pyrzyce, Wałcz itd. Komisje mają do wykonania ważne zadania. Między innymi do realizacji celów określonych w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r. konieczne jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, które wydają Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Stopień niepełnosprawności orzeka się na stałe lub na czas określony. Niepełnosprawność dziecka orzeka się na czas określony, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 16 roku życia.

Po te i inne orzeczenia mieszkańcy Świnoujścia jeżdżą do Szczecina, co zajmuje dosłownie cały dzień (110 km w każdą stronę plus oczekiwanie w kolejce do komisji, która najchętniej... odrzuca wnioski przyjezdnych).

Jakże więc kuriozalnie brzmi odpowiedź rzecznika Prezydenta Miasta, który na pytanie, dlaczego w Świnoujściu nie ma takiej komisji, odpowiada:

Nie ma na razie potrzeby organizowania i funkcjonowania Komisji ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Świnoujściu. Wydawanych orzeczeń i postanowień nie jest w skali roku tak wiele. Rocznie z subwencji rządowej otrzymujemy na ten cel kwotę około 30 tysięcy złotych i jest ona wystarczająca na realizację umowy ze szczecińskim oddziałem komisji. W stosunku do osób, które nie mogą samodzielnie udać się do Szczecina prowadzone są postępowania i wydawane orzeczenia zaocznie, na podstawie informacji lekarza prowadzącego.

Więcej na ten temat w najbliższym, gazetowym wydaniu „Wyspiarza niebieskiego”

 

 

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl