WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

25.02.2014 8:19

Szansa na Super Samorząd w Zachodniopomorskiem

Fundacja Batorego ogłosiła listę nominowanych do nagrody Super Samorząd za rok 2013. Nagrodzie patronuje Prezydent RP Bronisław Komorowski, a nominację otrzymało 13 samorządów z 8 województw, w tym 1 z Zachodniopomorskiego.

Nagroda Super Samorząd przyznawana jest, w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór, za wykonanie konkretnego zadania, którego realizacja wymaga zaangażowania zarówno lokalnych władz, jak i mieszkańców. W tym roku uczestnicy akcji zajęli się m.in. zagospodarowaniem otaczającej przestrzeni, wprowadzali gminne i miejskie budżety obywatelskie, usprawniali działanie funduszu sołeckiego, a nawet dostosowywali zasady funkcjonowania instytucji publicznych do potrzeb mieszkańców.

Uczestników wspierali eksperci z Fundacji i jej organizacji partnerskich: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Pracowni Zrównoważonego Rozwoju, Sieci Obywatelskiej – Watchdog Polska i Stowarzyszenia Szkoła Liderów.

Nominowani do nagrody Super Samorząd 2013 z województwa zachodniopomorskiego to Stowarzyszenie „Kuźnia Inicjatyw Niebanalnych” i władze samorządowe gminy Kozielice. Wspólnie udało im się odnowić tablicę ogłoszeń i przystanek autobusowy, wyczyścić basen przeciwpożarowy, uporządkować teren wokół świetlicy wiejskiej i podmurować jej ściany, zasadzić nowe rośliny na terenach zielonych w centrum wsi, postawić oznaczenia na placu zabaw, ustawić ławki oraz utwardzić teren wokół kościoła. Urzędnicy pomogli pozyskać niezbędne materiały (np. nasiona do nasadzeń, tłuczeń do utwardzania) oraz pozwolenia, a mieszkańcy przepracowali społecznie aż 220 godzin.

Warto zauważyć, że tegoroczne nominacje to nie pierwszy sukces mieszkańców Wielkopolski w akcji Masz Głos, Masz Wybór. W poprzedniej edycji do nagrody Super Samorząd nominowano gminę Grzmiąca, która niestety nie została nagrodzona. Jak będzie w tym roku? Lista Super Samorządów zostanie ogłoszona podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim, która odbędzie się 28 lutego 2014 roku. Nagrodzonych wybierze jury w składzie: Ewa Barlik (dyrektorka Biura Stowarzyszenia Gazet Lokalnych), Nathalie Bolgert (członek Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego), prof. Jerzy Stępień (były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego), Przemysław Radwan (dyrektor Stowarzyszenia Szkoła Liderów).

 Olga Skarżyńska

Fundacja im. Stefana Batorego

***

 

Niestety nominacji nie otrzymał żaden z wyspiarskich samorządów, co w kontekście pasma nieustających sukcesów podkreślanych wyłącznie przez władze samorządowe z tego rejonu (Świnoujście, Międzyzdroje i Wolin) nie wystawia im najlepszej noty. Wychodzi na to, że jedynie wyspiarskie władze samorządowe są zadowolone ze swoich „sukcesów”, czego jednak nie dostrzegają inni obiektywnie oceniający dokonania. Warto zaznaczyć, że całkowicie niezależna Fundacja Batorego należy do nielicznych gremiów nie ulegających naciskom, stad też ich oceny i nominacje są po prostu wiarygodne.

 

R.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl