WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

19.02.2013 7:38

By samorządność nie stała się fikcją

Samorząd opiera się na wspólnotach mieszkańców o wspólnych interesach i potrzebach. Dlatego też sprawa łączenia Jednostek Samorządu Terytorialnego(JST) jest delikatna, złożona i nie wolno jej sprowadzać do kosztów usług - podkreśla Jerzy Regulski, prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Swoje opinie na temat projektu założeń ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego, fundacja przedstawiła w piśmie do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (MAC). Prof. Regulski inicjatywę ministerstwa ocenia pozytywnie, ale do projektu ma kilka uwag.

- Interes mieszkańców powinien stanowić podstawę podejmowania działań przez samorząd. Ustawy powinny określać cele i zadania, a nie sposób ich realizacji. Inaczej samorządność staje się fikcją - czytamy w opinii. - Należy przywrócić swobodę dotyczącą nie tylko organizacji, ale i zakresu zaspakajania potrzeb. To nie ustawy określają interes mieszkańców poszczególnej JST, lecz oni sami poprzez wybrane przez siebie władze.

Prof. przypomina, że deregulację, o której często mówi minister Michał Boni, realizować trzeba poprzez likwidację istniejących zapisów, a nie poprzez tworzenie nowych. Fundacja proponuje zatem następujące rozwiązania i zmiany w przepisach:

- konsekwentne wpisywanie wszędzie standardowego tekstu, że sposób i organizację realizacji zadania własnego JST określa jej organ stanowiący,

-sprawa łączenia bibliotek szkolnych i publicznych jest zablokowana przez zapisy w Karcie Nauczyciela o uprawnieniach bibliotekarzy-nauczycieli oraz przez inne zapisy w przepisach oświatowych; te zapisy są nad wyraz szkodliwe i trzeba je usunąć,

- łączenie obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej różnych jednostek jest racjonalne, a wręcz konieczne, są jednak bariery w ustawach specjalistycznych, a więc bez ich usunięcia cały proces zmiany nie będzie skuteczny.

Przedstawiciele fundacji zwracają uwagę na konieczność rozbudowy mechanizmów współpracy między lokalnymi JST (gminy i powiaty).

- Trzeba zezwolić na tworzenie związków gmin i powiatów. Ale należy dokonać tego zapisem generalnym, stwierdzającym, że JST mają prawo zawierać porozumienia dotyczące wspólnego realizowania zadań publicznych w ramach swoich kompetencji z innymi JST - czytamy dalej w opinii dla MAC. - Sprawa łączenia JST jest delikatna, złożona i nie wolno jej sprowadzać do kosztów usług. Samorząd opiera się na wspólnotach mieszkańców o wspólnych interesach i potrzebach. Wiadomo, że samorządność funkcjonuje efektywniej w jednostkach małych, gdzie związki międzyludzkie są bardziej widoczne i odczuwalne.

Zdaniem profesora łączenie gmin będzie dotyczyć tylko niewielu przypadków. Sieć osadnicza jest ustabilizowana i podział na gminy również, więc sprawa może mieć tylko marginalne znaczenie. Do tego wykorzystania zachęt finansowych do wspierania łączenia się JST budzą jego zasadnicze wątpliwości. Fundacja wskazuje na to, że trzeba ułatwiać tworzenie związków jednostek samorządu terytorialnego.

 

Tekst : Portal Samorządowy.pl


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl