WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

10.02.2013 9:50

WSPÓLNA POLITYKA RYBOŁÓWSTWA UNII EUROPEJSKIEJ - SZANSA DLA RYB I RYBAKÓW

Po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej pojawiła się realna szansa regulacji europejskiego rybołówstwa, tak by mogło rozwijać się bez szkody dla środowiska naturalnego i z korzyścią dla rybaków. Parlament Unii Europejskiej głosował bowiem w Brukseli 6 lutego br. nad przyszłością Wspólnej Polityki Rybołówstwa(WPRyb), w której uregulowano kwestie związane z rybołówstwem w Europie na najbliższe 10 lat. Przyjęty tekst daje realną szansę na szybszą odbudowę przetrzebionych europejskich łowisk i w rezultacie polepszenia sytuacji rybaków.

Europarlamentarzyści poparli propozycję zmniejszenia połowów do 2015 r., aby umożliwić odbudowanie przetrzebionych zasobów ryb. Obecnie ponad 60% europejskich łowisk jest przełowione, tzn. populacje ryb spadły tam do poziomu zagrażającemu ich przetrwaniu. Zatwierdzono również przepisy wymagające dostosowanie wielkości europejskich flot rybackich do istniejących zasobów ryb. Dziś wyławia się ich o wiele więcej niż morza są w stanie dostarczyć. Nowa WPRyb ma także promować małe rybołówstwo przybrzeżne oraz techniki połowowe o niskim wpływie na środowisko morskie [1]. Przyjęto również regulacje, które mają doprowadzić do wyeliminowania tzw. odrzutów (wyrzucanie za burtę ryb niepotrzebnych - martwych lub umierających). Flotom europejskich nie będzie także wolno przeławiać wód pozaeuropejskich – dziś to się dzieje, np. u wybrzeży Afryki.

To głosowanie to wyraźny i znamienny krok w kierunku powstrzymania przełowienia i obrony interesu nas wszystkich. Bo przecież większość z nas jest konsumentami ryb. Rządom państw członkowskich sprzeciwiającym się reformie, takim jak Hiszpania czy Francja, będzie teraz coraz trudniej forsować rozwiązania dobre jedynie dla dużych korporacji rybackich. Pojawiła się szansa na długoterminowe rozwiązania problemu przetrzebienia ryb i dewastacji mórz” - mówi Saskia Richartz, koordynatorka kampanii Greenpeace „Morza i Oceany” w Brukseli.

Na mocy Traktatu Lizbońskiego głosowanie po raz pierwszy dało możliwość Parlamentowi Europejskiemu wziąć udział w procesie legislacyjnym dotyczącym reformy rybołówstwa w UE. Irlandzka prezydencja zobowiązała się zakończyć negocjacje w sprawie reformy WPR w czerwcu. Teraz tekst nowej Polityki musi zostać zaakceptowany przez Radę UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa  Główną przeszkodą na drodze do powodzenia reformy jest negatywne wobec niej stanowisko Francji i Hiszpanii. To ogromne, przemysłowe floty tych dwóch państw, szczodrze subsydiowane ze środków unijnych, są w dużej mierze odpowiedzialne za tragiczny stan mórz i żywych zasobów morskich.
Więcej w papierowym wydaniu gazety.

 

Jacek Winiarski
Rzecznik Prasowy Greenpeace Polska


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl