Trochę historii
Młodzieżowy Dom Kultury w Świnoujściu został powołany decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie z dnia 2 października 1978 r. Orzeczenie organizacyjne weszło w życie z dniem 15 października1978 r. Na siedzibę Młodzieżowego Domu Kultury przeznaczono secesyjną kamienicę z 1906 roku przy pl. Słowiańskim 3. Pierwszym dyrektorem tej placówki oświatowej został Henryk Dąbrowski. Rozpoczął pracę chór międzyszkolny, teatrzyk muzyczny, zespół werblistek, zespół akrobatyki sportowej i wiele innych. Po odejściu na emeryturę Henryka Dąbrowskiego od 1985 r MłDK kierował Tadeusz Kwiatkowski, który zajmował to stanowisko do 1990 roku. Z dniem 1 kwietnia 1990 r funkcję dyrektora powierzono Hannie Wiśniewskiej. W 1997 r placówka przeniesiona została do nowej siedziby przy ul. Wojska Polskiego 1/1. Kolejna zmiana dyrektora nastąpiła we wrześniu 2004 r. Odchodzącą na emeryturę Hannę Wiśniewską zastąpił Dariusz Roszczyk. Przez wszystkie te lata placówka realizowała zadania edukacyjne, wychowawcze, kulturalne, profilaktyczne, opiekuńcze, prozdrowotne, sportowe i rekreacyjne.
Zamiar likwidacji placówki
W lutym tego roku Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury w Świnoujściu z dniem 31 sierpnia 2012 r., a następnie uchwałę z dnia 29 marca 2012 roku, zmieniającą termin zamiaru likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury na dzień 31 grudnia 2012 r. O zamiarze likwidacji placówki powiadomiono rodziców dzieci korzystających z zajęć. Powiadomiono także organ sprawujący nadzór pedagogiczny, czyli Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Zamiar ten ostał przez Kuratora zaopiniowany pozytywnie.
Rozmowy z rodzicami i instruktorami
W kwietniu odbyło się spotkanie władz miasta z rodzicami dzieci uczęszczających na zajęcia do Młodzieżowego Domu Kultury, a także ze wszystkimi instruktorami. Były to spotkanie bardzo burzliwe. Kolejne spotkania z instruktorami prowadzącymi zajęcia w poszczególnych sekcjach odbywały się w okresie od czerwca do sierpnia. Wszystkie spotkania odbywały się przy udziale przedstawiciela Rady Rodziców, dyrektora placówki oraz dyrektorów instytucji i klubów sportowych prowadzących zajęcia zgodne z profilami sekcji placówki. Ich celem było znalezienie optymalnego rozwiązania możliwości kontynuowania działalności sekcji.
W wyniku spotkań i prowadzonych rozmów wszyscy instruktorzy, dotychczas prowadzący zajęcia z dziećmi i młodzieżą, oświadczyli wolę ich kontynuowania w sekcjach utworzonych z dniem 1 stycznia 2013 r. w Ośrodku Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”, w Zespole Szkół Morskich, w Miejskim Domu Kultury oraz Międzyszkolnym Klubie Lekkoatletycznym „Maraton”.
Rozdzielono zadania
Sekcje piłki nożnej, siatkowej i koszykowej oraz sekcja pływacka będą funkcjonować w strukturach Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”. W przypadku sekcji pływackiej z dniem 1 stycznia 2013 r. zmieni się osoba prowadząca zajęcia – dotychczasowy instruktor przygotował swojego następcę, który już współpracując z grupami i jest akceptowany przez uczestników sekcji i ich rodziców. Sekcja lekkoatletyczna znajdzie się w strukturach Międzyszkolnego Klubu Lekkoatletycznego „Maraton”. Sekcja aerobiku w strukturach Miejskiego Domu Kultury. Sekcja żeglarska przechodzi do Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu. Natomiast pracownicy przystani żeglarskiej w Świnoujściu – Łunowie, staną się pracownikami tej szkoły.
Jeśli chodzi o pracowników obsługi to przejdą oni do pracy w Miejskim Domu Kultury. Umowa o pracę z główną księgową MłDK wygasa z dniem 31 grudnia 2012 r. Wygrała ona konkurs na to stanowisko w jednej ze świnoujskich firm. Natomiast osoba zatrudniona na stanowisku sekretarki przejdzie do pracy w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w związku z vacatem w tym ośrodku od 1 stycznia 2013 r. Miejsce pracy ma też zapewnione dyrektor likwidowanej placówki. Przygotowano dla niego stanowisko pracy w OSiR „Wyspiarz”. Od nowego roku będzie pracować na terenie Basenu Północnego. W związku z częściowym finansowaniem przez Unię Europejską inwestycji związanych z budową portu jachtowego, miasto musi spełnić także wymóg związany z ilością zatrudnionych tam pracowników. Miasto zobowiązane jest do zatrudnienia tam kolejnej osoby.
Uchwała likwidacyjna
Na sesji w dniu 28 września radni podjęli jednogłośnie decyzję o likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury z dniem 31 grudnia 2012 r. W trakcie krótkiej dyskusji podkreślano fakt, że nie oznacza to likwidacji działalności, ale zmianę jej formy przy wypracowaniu oszczędności w budżecie rzędu 320 tys. zł w stosunku rocznym. Podkreślano też ogromną rolę w tych przemianach Rady Rodziców i jej przewodniczącego Tomasza Orzóga. Radni chwalili też pracę włożoną w to zadanie przez zastępcę prezydenta Joannę Agatowską.
eska
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl