Spotkanie prowadził Wojciech Osman, Przewodniczący Regionu Zachodniopomorskiego NSZZ Solidarność 80., a uczestniczyli w nim związkowcy ze szczecińskiej stoczni „Gryfia” i MSR w Świnoujściu. Nie mogli natomiast dojechać związkowcy z gdyńskiej „Nauty”. Jak zapewniano jednak stanowisko związkowców w kwestii konsolidacji tych trzech stoczni jest spójne tak jak i podejmowane działania.
Strona związkowa jest zbulwersowana tym, iż konsolidacja stoczni była skrzętnie skrywana, a trwający proces odbywa się całkowicie poza tzw. czynnikiem społecznym. Dialogu w ogóle nie ma, a o zmianach w funkcjonowaniu i zarządzaniu firmami, gospodarowaniu stoczniowym majątkiem związkowcy najczęściej dowiadują się z internetu i z mediów. Wszelkie próby zainteresowania gremiów społecznych, samorządowych, politycznych oraz instytucji trwającym procesem konsolidacyjnym zmierzającym w ich ocenie do upadłości spełza praktycznie na niczym. Jedynie Rada Miasta Świnoujście zajęła w tej sprawie stanowisko, ale już na sesję na którą przybył nowy prezes MSR, nie zaproszono związkowców.
- Chcą się uwłaszczyć na majątku państwowym – kwituje całą sytuację z konsolidacją W. Osman.
Związkowcy ponownie zwrócili m.in. uwagę na tę ich zdaniem „cichą prywatyzację”, nieprzemyślane działania, kolosalne wydatki na rzecz firm konsultingowych i doradczych, które obciążają załogi i stoczniowe budżety.
- Żądamy zaprzestania działań związanych z konsolidacją stoczni. Oczekujemy przystąpienia do prawdziwego dialogu aby ratować te trzy stocznie. We wszystkich trzech równolegle przeprowadzimy referendum wśród załóg na temat konsolidacji – stwierdził W. Osman.
Jeśli Fundusz MARS odrzuci stanowisko związkowe to Komitet Protestacyjny może się przekształcić w Komitet Strajkowy za[powiedzieli przedstawiciele związków. Więcej w papierowym wydaniu gazety
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl