Tyle definicja. Nie zawsze jest jednak różowo, jak wiemy z ostatnio komentowanego przez media przypadku rodziny zastępczej, która okazała się być rodziną przestępczą. W jej przypadku popełniono wiele podstawowych obowiązków na różnych szczeblach. Nagłośnienie tej sprawy powinno zwrócić uwagę na wszystkie za i przeciw jeśli chodzi o powierzenie rodzinie zastępczej pieczy nad dzieckiem, niezależnie, do jakiego typu rodziny zastępczej ma ono trafić.
Na początku tego roku weszły w życie nowe przepisy ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Zmieniono w niej m.in. rodzaje rodzin zastępczych. I tak od wejścia w życie ustawy są to rodziny: spokrewniona; niespokrewniona - zawodowa, w tym zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowa specjalistyczna; niespokrewniona niezawodowa. Funkcje rodzin zastępczych spokrewnionych mogą pełnić jedynie osoby: babcie, dziadkowie i rodzeństwo dziecka, czyli członkowie rodziny, na których zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym ciąży obowiązek alimentacyjny.
Ustawa zakłada, że nawet, gdy zawodowa rodzina zastępcza nie będzie zajmowała się dziećmi wymagającymi szczególnej troski, to i tak powinna być otwarta na własny rozwój oraz doskonalenie kwalifikacji. Rodzina zastępcza ma prawo wyboru: czy zostać rodziną zawodową czy niezawodową. Możliwe będzie także przekształcenie niezawodowej rodziny zastępczej w zawodową. Warunki sprawowania pieczy zastępczej określa kontrakt zawierany z samorządem na okres przynajmniej 4 lat. Podobnie jak w przypadku rodzin zastępczych zawodowych, liczba dzieci w rodzinie niezawodowej nie powinna być większa niż troje.
W tej chwili w Świnoujściu funkcjonują 4 zawodowe rodziny zastępcze. Jedna pełni funkcję pogotowia rodzinnego, 2 rodziny zastępcze zawodowe są rodzinami wielodzietnymi, kolejna stanowi rodzinę specjalistyczną. Rodzina pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego przyjmuje dzieci interwencyjne, na krótki okres, do czasu unormowania sytuacji prawnej i życiowej dziecka. Zgodnie z nowymi przepisami, kiedy nie jest jeszcze unormowana sytuacja dziecka może ono przebywać w rodzinie zastępczej 8 miesięcy. Są to zazwyczaj dzieci pozostawione przez matki w szpitalu zaraz po porodzie lub dzieci, których sytuacja w danym momencie jest zagrożona np. po interwencji policji w rodzinie biologicznej dziecka. W rodzinach specjalistycznych umieszczane są dzieci niepełnosprawne wymagające specjalnej opieki. Rodziny otrzymują pomoc finansową na każde umieszczonej w niej dziecko. Fundusze te są przeznaczone na pokrycie kosztów jego utrzymania. W Świnoujściu, przypadku rodziny zawodowej, jest to 1 tys. zł miesięcznie na dziecko, chyba, że dziecko posiada swój dochód w postaci alimentów, renty rodzinnej. Wówczas kwota tysiąca złotych pomniejszana jest o 50 % dochodu dziecka. Oprócz tego rodziny te są zatrudnione na umowę zlecenie. Na dziecko niepełnosprawne w rodzinie zastępczej zawodowej jest dodatek w wysokości 200 zł miesięcznie.
Jak mówią pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, tak jak w każdej rodzinie tak i w rodzinach zastępczych pojawiają się kłopoty, szczególnie że przebywają w nich dzieci z różnych środowisk, dzieci z którymi na co dzień nie jest łatwo. Dlatego też ich opiekunowie i dzieci mogą korzystać z pomocy psychologicznej, a także prawnej.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl