Stacja powstała po przebudowie oraz rozbudowie istniejących budynków i jest placówką edukacyjno-naukową. Będą się w niej mieściły laboratoria mokre i suche, pomieszczenia biurowe, sala konferencyjna na 25 osób, cztery pomieszczenia sypialne dla11 osób, toalety, aneks kuchenny i taras. Korzystać z niej będą zarówno naukowcy jak i studenci, ale także i uczniowie różnych szkół, w ramach planowanych tam zajęć edukacyjnych. Obecnie jak mówił dr T. Olechwir trwa jeszcze proces pozyskiwania sprzętu i wyposażania stacji. Dane meteorologiczne są już jednak systematycznie zbierane.
Stacja Morska w pewnym uproszczeniu zbiera wszelkie dane pogodowe, ale także rozliczne informacje o środowisku naturalnym. Trudno wymienić wszystkie odnotowywane tam dane. Standardowe to wilgotność, temperatura powietrza na poziomie gruntu i wysokości 2 m, opady, wiatry, ciśnienie atmosferyczne. Stacja prowadzi pomiary usłonecznienia, zachmurzenia, promieniowania (UVA, UVB). Dzięki tym ostatnim pomiarom będzie można uzyskać informację, jak długo można się opalać, aby nie było to szkodliwe dla naszego zdrowia. W niedalekiej przyszłości na stacji będą odnotowywane temperatury wody.
Naukowcy Uniwersytetu Szczecińskiego będą zajmować się również termiką plaży oraz badaniem wpływu Bałtyku na warunki klimatyczne. Ponadto będą prowadzone badania nad falowaniem, koncentracją soli morskich, poziomem jodu, występowaniem zjawisk lodowych, sztormów, badania pyłów i zanieczyszczeń obejmujące również ich przemieszczanie się (wielkość, prędkość i zasięg). Ważnym polem działania ma być prowadzenie analizy nasycenia wód morskich gazami ( w perspektywie także badania pod kątem funkcjonowania usytuowanego nieopodal świnoujskiego gazoportu). W ramach badań naukowych wykonywane będą też pomiary aerozolowej grubości optycznej atmosfery prowadzone w ramach międzynarodowego systemu obserwacji AERONET.
Stacja badać będzie również morfodynamikę strefy brzegowej. Przewiduje się badania rozwoju rzeźby wydm nadmorskich i procesów eolicznych, badania litologiczne i sedymentologiczne w nawodnej i podwodnej części brzegowej. W zakresie biologii m.in. prowadzone będą badania populacji makrobentosu i meiofauny oraz badania aktywności fitoplanktonu i fitobentosu w strefie brzegowej. Zadaniem stacji będzie również analiza topoklimatu wyspy Wolin i miasta Międzyzdroje oraz opracowanie cech mikroklimatu.
Zamierzenia Stacji obejmują organizację sympozjów naukowych oraz współpracę ze szkołami ( w tym prowadzenie lekcji tematycznych). Inna sfera to działalność proekologiczna poprzez eksponowanie walorów przyrodniczych morskiej strefy brzegowej. W planach Stacji jest współpraca: z europejskimi stacjami monitoringu stanu atmosfery, ośrodkami uniwersyteckimi Polski i Europy, bałtyckimi stacjami brzegowymi z Danii, Niemiec (Zingst), Polski (Biała Góra, Lubiatowo , Hel) i Litwy (Prelia). Dalekosiężne z kolei plany to również utworzenie systemu monitoringu morskiej strefy brzegowej.
Stacja Morska US zamierza współpracować z gminą i regionem w zakresie udostępnienia danych meteorologicznych, aerologicznych i hydrologicznych. Dr Olechwir zapytany podczas sesji przez jednego z radnych na jakich zasadach miałyby być przekazywane dane mówił, że to będzie jeden z elementów spodziewanej współpracy z Miastem i Gminą Międzyzdroje. Obecnie – jak zaznaczył naukowiec – istotną kwestią jest dojazd do Stacji od strony ul. Gryfa Pomorskiego. Prócz przekazywania danych, które mają być wyświetlane na tablicy informacyjnej nieopodal międzyzdrojskiego molo, Stacja ma szereg innych propozycji. Oferuje bowiem przygotowanie i wdrożenie wycieczek brzegowych, przygotowanie materiałów o życiu podwodnym w strefie brzegowej, opracowanie tablic ekologicznych przy zwieńczeniu promenady, prowadzenie dokumentacji zmian zachodzących w strefie brzegowej, eksponowanie korzystnych efektów bioklimatycznych regionu i popularyzowanie wiedzy o morskiej strefie brzegowej wśród mieszkańców i turystów Międzyzdrojów.
W swojej wypowiedzi dr T. Olechwir podkreślił m.in. fakt, iż z badań wynika, że nadmorskie słońce zimą jest dużo zdrowsze dla ludzi (poprzez zminimalizowany stopień promieniowania) niż to którym wielu zachwyca się w górach. Naukowiec sygnalizował też aby mieszkańcy, czy turyści nie dziwili się widząc niekiedy na plaży, w powietrzu, czy na wodzie wyjątkowy, specjalistyczny sprzęt do prowadzonych przez Stację rozlicznych badań.
Tekst (przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej dr T. Olechwira) i foto: KMN
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl