Europejski Dzień Morza celebrowano po raz pierwszy w ubiegłym roku. W 2009 roku główne uroczystości przypadają na 19 i 20 maja w Rzymie, gdzie odbędzie się - zorganizowana przez Komisję Europejską oraz rząd włoski - międzynarodowa konferencja poświęcona problematyce morskiej. Obchody tego święta stanowią okazję do naświetlenia niezwykle ważnej roli, jaką odgrywają morza i oceany w życiu codziennym społeczności nadmorskich, jak również w życiu wszystkich obywateli Unii
Europejskiej. Europejski Dzień Morza to również okazja do uwypuklenia problemów i wyzwań, jakie stoją przed państwami europejskimi w drodze do zwiększenia konkurencyjności i lepszego zarządzania zasobami morskimi.
Europejskim morzom zagrażają zanieczyszczenia i degradacja ekosystemów, wywołane nadmiernymi połowami, wyciekami oleju i zmianami klimatu. Nowa unijna polityka morska przewiduje zintegrowane działania w odpowiedzi na te zagrożenia i konstruktywne podejście do wykorzystania potencjału europejskich regionów przybrzeżnych. Obchodzony, co roku Europejski Dzień Morza ma na celu zwiększenie wiedzy społeczeństwa o znaczeniu europejskich mórz, podkreślenie znaczenia gospodarczego europejskiego przemysłu morskiego i roli regionów przybrzeżnych. To również okazja do promowania znaczenia morza dla tożsamości Europy i zwrócenia uwagi na to, jaka może być rola mórz w naszych zmaganiach z globalizacją.
Trójstronna komisja podpisująca deklarację ustanawiającą Europejski Dzień Morza, zwróciła uwagę, że linia brzegowa kontynentu europejskiego wynosi prawie 70 tys. km, a 22 spośród 27 państw członkowskich UE, to państwa nadmorskie lub wręcz wyspiarskie; że regiony nadmorskie Unii stanowią ok. 40 % jej PKB i tyle samo jej ludności, a także, że ponad dwie trzecie granic Unii, to granice morskie, a ponadto przestrzenie morskie objęte jurysdykcją państw członkowskich mają większą powierzchnię niż ich terytorium lądowe.
20 maja br. w Kołobrzegu odbędą się krajowe uroczystości związane z obchodami Europejskiego Dnia Morza, organizowane przez Ministerstwo Infrastruktury przy współudziale Środkowopomorskiej Rady Naczelnej Organizacji Technicznej oraz Urzędu Miasta Kołobrzeg. Głównym punktem obchodów Europejskiego Dnia Morza będzie konferencja pt.: „Założenia i agenda polityki morskiej Rzeczypospolitej Polskiej”, z udziałem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Anny Wypych-Namiotko. W programie konferencji zaplanowano wystąpienia przedstawicieli: Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Baltic Development Forum oraz Województwa Zachodniopomorskiego. Przewidziano również dyskusję z udziałem członków Międzyresortowego Zespołu ds.
Polityki Morskiej RP.
Czy w Świnoujściu, mieście nadmorskim, ten dzień będzie w jakiś sposób zaakcentowany? – pytaliśmy w stosownych instytucjach. Ani Wydział Rozwoju Miasta, ani Wydział Kultury ani też Miejski Dom Kultury nie ma ŻADNYCH planów na ten dzień. Podobnie rzecz się ma w Międzyzdrojach.
Co prawda z ogólnoeuropejskiej linii brzegowej zajmujemy w Świnoujściu i Międzyzdrojach znikomy kawałek, ale mimo to czerpiemy korzyści z takiego morskiego położenia. Korzystamy z klimatu, wspaniałych plaż, mamy port, nabrzeża dla białej floty i przystanie jachtowe, międzyzdrojskie molo. O Świnoujściu można powiedzieć z całym spokojem, że jest w pełni europejskim miastem morskim ...i temu położeniu jesteśmy coś winni. Morzu, które tak często nas żywi i utrzymuje należy się szacunek choćby tego dnia. Smutne, że jest całkiem inaczej...
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl